Hármas emésztőrendszeri komplex (máj-hasnyálmirigy-epeutak)
Ebbe a komplex csomagba 3+1 területen segítünk a pácienseknek és orvosuknak. Feltérképezzük a máj működését, illetve a hasnyálmirigy és epeutak vizsgálatát is elvégezzük. Ezáltal teljes körű képet kaphatnak ezen létfontosságú szervek működéséről. A csomagban daganatszűrő markerek, és olyan fontos vizsgálatok vannak, melyek nagy bizinyossággal zárják ki, vagy támasztják alá a szervek egészséges vagy épp beteg állapotát.
A csomag tartalma:
Vérkép és gyulladásos markerek
- Teljes vérkép: Általános állapotfelmérés, vérszegénység, fertőzések, gyulladások, májbetegségek és immunproblémák kimutatására.
- CRP (C-reaktív protein): Akut és krónikus gyulladásos folyamatok, fertőzések és szövetkárosodások (pl. epeúti gyulladás, hasnyálmirigy-gyulladás) jelzésére szolgál.
Immunrendszer és fehérjék
- Immunglobulinok (IgA, IgM, IgG): A szervezet immunállapotának felmérésére, májbetegségek és fertőzések esetén is lehet eltérés.
- Összfehérje és Albumin: A máj fehérjetermelő képességét mutatja, csökkenése májbetegségre, felszívódási zavarra utalhat.
Máj- és epefunkció
- Májenzimek (GOT, GPT, ALP, GGT, bilirubin stb.): A májsejtek és az epeutak állapotát jelzik. GGT és ALP az epeelfolyás zavarára utalhat. Bilirubin emelkedése májkárosodásra vagy epeúti elzáródásra utalhat.
- Epesav: Az epe megfelelő működéséhez és a zsírbontáshoz szükséges, máj- és epeúti betegségek gyanúja esetén fontos.
Hasnyálmirigy működés
- Amiláz, Lipáz: A hasnyálmirigy enzimjei. Emelkedésük akut vagy krónikus hasnyálmirigy-gyulladást jelezhet.
Anyagcsere és inzulinrezisztencia
- Vércukor, Inzulin, HOMA-IR (inzulinrezisztencia index): A szénhidrát-anyagcsere állapotának felmérésére, a hasnyálmirigy inzulintermelésének vizsgálatára szolgál. Inzulinrezisztencia esetén magasabb lehet.
Vérzsírok és koleszterinszint
Vérzsírok (koleszterin, triglicerid, HDL, LDL): A máj állapotát, az anyagcsere-rendellenességeket és a szív-érrendszeri kockázatot mutatják. Epeproblémák esetén az LDL emelkedhet.
Daganatmarkerek
- CA 19-9 tumormarker: Elsősorban hasnyálmirigy- és epeúti daganatok esetén lehet emelkedett, de epeúti gyulladás is okozhatja.
- CEA (Carcinoembryonic Antigen): Bélrendszeri és májdaganatok esetén emelkedhet, de dohányzás és gyulladásos bélbetegség is növelheti.
- AFP (Alfa-fetoprotein): Májdaganat (hepatocelluláris karcinóma) egyik legfontosabb markere, májzsugor vagy krónikus májgyulladás esetén is megemelkedhet.
Vas és véralvadás
- Vas, Ferritin, Transzferrin telítettség: A vasraktárakat és az anyagcserét mutatja, májbetegségeknél emelkedhet.
- Alvadási faktorok (INR, fibrinogén): A máj felel az alvadási faktorok termeléséért, így májbetegségben az értékek eltérése figyelhető meg.
Egyéb fehérjék
- Fehérje elektroforézis (Fehérje ELFO): Májbetegségek, immunbetegségek és felszívódási zavarok kimutatására.
- Vizeletvizsgálat üledékkel: Májbetegségekben bilirubin és urobilinogén megjelenhet a vizeletben, veseproblémák esetén is fontos szűrési módszer.
Felszívódás
- D-vitamin: Gyakran máj- és epeproblémák esetén is csökken, mivel a felszívódáshoz és aktiváláshoz ép májfunkció szükséges.
B12-vitamin: Májbetegségek és felszívódási zavarok esetén gyakran emelkedik vagy csökken. A hasnyálmirigy és epeproblémák is hatással lehetnek a felszívódására.
Folsav (B9-vitamin): Együtt vizsgálják a B12-vel, májbetegség és krónikus gyulladásos állapotok befolyásolhatják a szintjét.
Cink: Máj- és immunrendszeri működésben fontos, valamint enzimek aktiválásában is részt vesz. Májbetegség esetén csökkenhet, és hasznos lehet az epe és hasnyálmirigy működésének vizsgálatakor is.
Magnézium: Hasnyálmirigy- és anyagcsere-problémák esetén fontos.
Lelet: 8 munkanap
Éhgyomri vérvétel
Szakértői nem kérhető
A májsejtek jól regenerálódnak, de egy idő után visszafordíthatatlan folyamatok következnek be. A máj működését sok minden befolyásolja, többek között vírusfertőzések, gyógyszerek, kemoterápia, alkohol, elhízás, és autoimmun folyamatok. A máj fontos szerepet játszik a zsír és szénhidrát anyagcserében, az epe kiválasztásban, az emésztésben, toxikus anyagok lebontásában (pl. alkohol, gyógyszerek), a bilirubin anyagcserében, vitaminok tárolásában, emellett számos fehérjét (pl. albumin) és alvadási faktort termel. Ebben a csomagban vizsgált enzimek felvilágosítást adhatnak a májsejtek működéséről (GPT, kolinészteráz), az epe kiválasztásról és az epeutak állapotáról (bilirubin, GGT), a zsíranyagcseréről (koleszterin, LDL, HDL, triglicerid). A májbetegségek hátterében számos ok lehet, vírusfertőzés, autoimmun folyamat, túlzott alkohol fogyasztás, gyógyszerhatás, epekő, epeúti elzáródás, daganatos megbetegedés. A csomag javasolt mindazoknak, akiknek tisztázatlan eredetű májenzim emelkedése van. Az epesavaknak nem csak az emésztésbe, vagyis a zsírok emulgálásában, hanem a szervezet immunrendszerének fenntartásában is fontos szerepük van. Ezt a szerepet fiziko-kémiai védekezőképességnek hívják, mivel az epesavak a gombák és baktériumok pusztulásakor felszabaduló és erősen mérgező endotoxinokat semlegesítik. Az epesavak nélkül nem történhet meg a zsírban oldódó vitaminok (A-, E-, D- és K-vitaminok) felszívódása.