Hármas emésztőrendszeri komplex (máj-hasnyálmirigy-epeutak)
Ebbe a komplex csomagba 3+1 területen segítünk a pácienseknek és orvosuknak. Feltérképezzük a máj működését mind az alap, mind az autoimmun vonalon, illetve a hasnyálmirigy és epeutak vizsgálatát is elvégezzük. Ezáltal teljes körű képet kaphatnak ezen létfontosságú szervek működéséről. A csomagban daganatszűrő markerek, és olyan fontos vizsgálatok vannak, melyek nagy bizinyossággal zárják ki, vagy támasztják alá a szervek egészséges vagy épp beteg állapotát.
Bővebben az autoimmun májbetegségről
A csomag tartalma:
- Teljes vérkép(i)
- CRP(i)
- Réz(i)
- Cöruloplazmin(i)
- Immunglobulinok(i) / IgA, IgM, IgG
- Autoimmun májpanel ((AMA(i)-M2, gp210, sp100, LKM-2,LC1, SLA elleni antitest)
- Vérzsírok / koleszterin(i), triglicerid(i), HDL(i) és LDL koleszterin(i)
- Amiláz(i)
- Lipáz(i)
- CEA(i) tumormarker
- AFP(i) tumormarker
- CA 19-9(i) tumormarker
- Vércukor(i)
- Inzulin(i)
- Összfehérje(i)
- Albumin(i)
- Májfunkció
- Ferritin(i)
- Alvadási faktorok / INR, fibrinogén(i)
- Fehérje ELFO(i)
- Vizeletvizsgálat üledékkel
* pozitív hepatitis B vagy C esetén hatósági laborba küldjük a mintát megerősítés céljából. Ennek árát utólag listaáron (titerszám) kiszámlázzuk.
Lelet: 15-18 munkanap
Éhgyomri vérvétel
Szakértői nem kérhető
A májsejtek jól regenerálódnak, de egy idő után visszafordíthatatlan folyamatok következnek be. A máj működését sok minden befolyásolja, többek között vírusfertőzések, gyógyszerek, kemoterápia, alkohol, elhízás, és autoimmun folyamatok. A máj fontos szerepet játszik a zsír és szénhidrát anyagcserében, az epe kiválasztásban, az emésztésben, toxikus anyagok lebontásában (pl. alkohol, gyógyszerek), a bilirubin(i)(i) anyagcserében, vitaminok tárolásában, emellett számos fehérjét (pl. albumin(i)(i)) és alvadási faktort termel. Ebben a csomagban vizsgált enzimek felvilágosítást adhatnak a májsejtek működéséről (GPT(i)(i), kolinészteráz), az epe kiválasztásról és az epeutak állapotáról (bilirubin(i)(i), GGT(i)(i)), a zsíranyagcseréről (koleszterin(i)(i), LDL, HDL(i)(i), triglicerid(i)(i)). A májbetegségek hátterében számos ok lehet, vírusfertőzés, autoimmun folyamat, túlzott alkohol fogyasztás, gyógyszerhatás, epekő, epeúti elzáródás, daganatos megbetegedés. A csomag javasolt mindazoknak, akiknek tisztázatlan eredetű májenzim emelkedése van. Az epesavaknak nem csak az emésztésbe, vagyis a zsírok emulgálásában, hanem a szervezet immunrendszerének fenntartásában is fontos szerepük van. Ezt a szerepet fiziko-kémiai védekezőképességnek hívják, mivel az epesavak a gombák és baktériumok pusztulásakor felszabaduló és erősen mérgező endotoxinokat semlegesítik. Az epesavak nélkül nem történhet meg a zsírban oldódó vitaminok (A-, E-, D- és K-vitaminok) felszívódása.
Autoimmun kórképek esetében a szervezet immunrendszere támadja meg az érintett sejteket. Az efféle májbetegségek csoportjába sorolható az autoimmun hepatitis, a primer biliáris cirrhosis és a primer sclerotizáló cholangitis. Az autoimmun hepatitis (AIH) egy ritka, ismeretlen eredetű, immunmediált, krónikus gyulladással járó májbetegség, amelyet az emelkedett szérum-transzaminázszintek és a globulinszaporulat (immunglobulin G/gamma-globulin), a keringő autoantitestek jelenléte és a jellegzetes májszövettani eltérések – mint lymphoplasmocytás infiltrátum interface hepatitisszel – jellemeznek. A betegség változatos megjelenési formája miatt a diagnózis felállítása nehéz. Az AIH a betegek jelentős részében életre szóló kezelést igényel. A kezelés célja pedig a májbetegség progressziójának megakadályozása (dekompenzált májcirrózis kialakulása) és májátültetés szükségességének elkerülhetősége. Az AIH kezelése és gondozása sokszor jelent szakmai kihívást a kezelőorvos számára, és egyénre szabott megközelítést igényel.