Hasnyálmirigy diagnosztikai panel daganatszűréssel
A hasnyálmirigy kulcsfontosságú szerepet tölt be a szervezetben, ha megbetegszik bizony sok problémával kell szembenéznünk. Megtévesztő panaszok miatt gyakran nem ismerik fel időben a betegséget, és későn kerül diagnózis a beteg kezébe. A néma gyilkosnak nevezett hasnyálmirigyrák csak késői stádiumban ad tünetek, ezért a felismeréssel szinte már gyógyíthatatlan a betegség. A hasnyálmirigy rendellenességei gyulladást, emésztési zavart, daganatot, cukorbetegséget okozhatnak. Akut esetben hátba sugárzó hasi fájdalom, háninger, hányás, láz, hidegrázás. Krónikus esetben köldök körüli fájdalom, emésztési problémák, az emésztőenzimek pusztulása miatt. Bűzös, emésztetlen, zsíros széklet.
A pancreas specifikus elasztáz a hasnyálmirigy által termelt elasztáz 1 enzim mennyiségét méri és elégtelen emésztőenzim termeléssel járó hasnyálmirigy betegségek diagnosztizálására használható. A pancreas elasztáz 1 szint tartalma, már az enyhe fokú hasnyálmirigy elégtelenséget is ki tudja mutatni. A pancreas elasztáz bármilyen hasnyálmirigy működési rendellenességből (legyen az gyulladás, tumor, diabétesz, vagy a hasnyálmirigy eltávolítása) kialakuló hasnyálmirigy funkció csökkenés markere. Olyan gyógyszer, amelyikben pancreas enzim van, nem befolyásolja a teszt eredményét.
Bővebben a hasnyálmirigy betegségekről
A csomag tartalma
1. Teljes vérkép – Gyulladásos vagy daganatos folyamatokra utaló eltérések (pl. emelkedett fehérvérsejtszám, anémia hasnyálmirigy-daganatban).
2. Süllyedés (We) – Krónikus gyulladások, daganatos folyamatok, autoimmun pancreatitis gyanúja esetén lehet magas.
3. CRP – Akut pancreatitisben gyorsan emelkedhet, a súlyosságot is jelzi.
4. Májfunkció (GOT, GPT, GGT, AP, Bilirubin) –Az epeelfolyás akadályozottsága(pl.hasnyálmirigyfej-daganat) esetén AP és bilirubin emelkedhet. GGT és AP szintén emelkedhet epeúti érintettségnél.
5. Vérzsírok (koleszterin, triglicerid, HDL, LDL) –A trigliceridszint jelentősen emelkedhet akut pancreatitisben, ezért ez különösen fontos.
6. Amiláz – Akut pancreatitisben emelkedik, de nem specifikus, mert más hasi kórképekben is nőhet.
7. Lipáz – Specifikusabb, mint az amiláz, mert a hasnyálmirigy termeli, és pancreatitis esetén hosszabb ideig magas marad.
8. Vércukor – Hasnyálmirigy-gyulladás vagy daganat esetén az inzulintermelés zavara miatt emelkedhet.
9. Inzulin – A hasnyálmirigy endokrin funkciójának megítélésére szolgál, különösen inzulinóma gyanúja esetén lehet fontos.
10. CEA (Carcinoembryonalis antigén) – Hasnyálmirigyrákban emelkedhet, de nem specifikus.
11. CA 19-9 – A legfontosabb tumormarker hasnyálmirigyrák esetén, de epeúti betegségekben is emelkedhet.
12. Kálcium – Kiszáradás vagy súlyos pancreatitis esetén csökkenhet. Krónikus pancreatitisben felszívódási zavar miatt is alacsony lehet.
13. HbA1c – A hasnyálmirigy endokrin funkciójának hosszabb távú megítélésére alkalmas (különösen krónikus pancreatitis esetén).
14. Vizeletvizsgálat üledékkel – Amiláz a vizeletben is emelkedhet akut pancreatitisben. Egyéb eltérések (pl. glükóz, ketonok) szintén jelezhetnek hasnyálmirigy-diszfunkciót.
15. Pankreasz specifikus elasztáz (székletből) – A legjobb vizsgálat a hasnyálmirigy exokrin funkciójának megítélésére. Krónikus pancreatitisben és hasnyálmirigy-elégtelenségben csökken.- patikai tartályban közepéig töltve kérjük a tartályt névvel ellátva behozni. Előző napi is lehet, a laborba érkezesig hűvös helyen tárolja!
Éhgyomri vérvétel
Lelet: 5-18 munkanap (pancreas specifikus elasztáz hosszadalmas vizsgálat)
Szakértői vélemény: +3-5 munkanap, 6000 Ft
Ezek a vizsgálatok átfogó képet nyújtanak a hasnyálmirigy állapotáról, segítenek az esetleges daganatok, gyulladások vagy egyéb rendellenességek felismerésében és kezelésében.