Vérvétel előtt
Az éhgyomri vérvétel azt jelenti, hogy a mintavétel előtt kívánatos a min. 12 órás étkezés mentes, úgynevezett éhezéses állapot létrehozása. Egyéb vérvétel esetében javasolt könnyű reggeli fogyasztása, és szintén fontos a folyadékbevitel, mely 2-3 dl tiszta víz legyen! A víz telíti a vénákat, ezáltal a vérvétel is könnyebb lesz. Amennyiben zsír dús étkezés után veszik le a vért, a megemelkedett kilomikron-tartalom miatt lipémias lehet a savó, amely jelentősen zavarja a laboratóriumi méréseket.
Feltétlen éhgyomri paraméterek:
- vércukor
- vérzsírok (koleszterin, triglicerid)
- májfunkció (GPT)
- ionok (foszfát,kálium)
- húgysav
- vas
- inzulin, illetve inzulinrezisztencia vizsgálat
- TSH
Egyéb vizsgálatokhoz (pl. hormonok, vizeletvizsgálatok, tenyésztések, stb.) nem szükséges éhgyomri vérvétel, így a vizsgálatok elvégzése előtt fogyaszthat ételt, italt is.
Amennyiben vérvételkor rosszul szokott lenni, vagy fertőtlenítőszer érzékenységről tud, közölje ezt a vérvételt végző szakemberrel még a beavatkozás előtt. A vért fekve is levehetik Öntől, így könnyebben elkerülhető az ájulás és az ezzel járó esetleges sérülés. Gyógyszereit mindig előírásnak megfelelően vegye be!
A vérvétel után, a tűszúrás helyét 3-5 percen keresztül a kapott vattával, kézzel nyomva kell tartani (könyököt nem behajlítva). Ezzel biztosítva a vérzés csillapítását, valamint egyéb szövődmények kockázatának csökkentését.
Egyéb tudnivalók:
- A vizsgálatot megelőző este már ne fogyasszon szénhidrát dús, zsíros, fehérjében gazdag ételeket, mivel ezek befolyásolhatják az eredményeket! Vizet, cukormentes folyadékot lehet, sőt ajánlatos is fogyasztani, főleg a vizsgálat előtti időszakban, reggel is! Kávé, tej, kakaó nem ajánlott!
- Az élvezeti cikkek a különböző szervek működését befolyásolhatják, ezért különösen funkcionális vizsgálatok (gyomor, vese, máj) előtt tilosak! A mintavételt megelőző tartós alkoholfogyasztás hatására egyes paraméterek érzékenyen változhatnak, valamint befolyásolja számos anyag vesén át történő kiválasztását is.
- A dohányzás a laboratóriumi vizsgálatok eredményét befolyásolhatja (pl. magasabb CEA érték mérhető).
- Egyes vizsgálatok eredményét az erős fizikai terhelés jelentősen befolyásolja, ezért a vérvételt megelőzően lehetőség szerint kerülje a szélsőséges fizikai megterhelést. (GOT, LDH, CK-Kreatin kináz)
- Bizonyos klinikai kémiai vizsgálatok eredményei a vizsgálatot megelőző hosszabb időszak étrendjétől is függnek. Szérum húgysav-koncentráció meghatározása előtt három napig purinszegény diéta javasolt (vagyis kerülje a belsőségeket, hüvelyeseket, diót, mogyorót; kevés hús és hal azonban fogyasztható).
- Kerülni kell az alkoholfogyasztást is, mivel az alkohol csökkenti a vesék húgysav kiválasztását. Drasztikus éhezési fogyókúra esetén ugyancsak csökken a húgysav kiválasztása. A szérum karbamid koncentrációja függ az étrend fehérje tartalmától. Ha a pácienstől étkezés után veszünk vért, főleg a glükóz, trigliceridek, koleszterin, vas és foszfát esetében kapunk magasabb értéket.
- A szokásos gyógyszereket előírás szerint, de mindig a kezelőorvossal egyeztetve kell bevenni!
- A vérvételek a délelőtti órákban zajlanak. Egyes paramétereket a napszaki ingadozás is jelentősen befolyásol, épp ezért délután nem ajánlott a vérvétel.
Nem éhgyomri vérvétel / Könnyed étkezés
- Amennyiben az Ön vizsgálatához nem szükséges éhgyomorra érkezni, javasoljuk, hogy inkább könnyebb reggelit fogyasszon. A laboratóriumi méréseket befolyásolhatják a szervezetben lévő szénhidrátok és zsírok mennyisége.
- A fizikai aktivitás is emeli bizonyos sejtek értékét a vérben, így tanácsos vérvétel előtt kerülni a jelentősebb megterhelést.
- Gyógyszerek és élvezeti szerek (pl. kávé) is befolyással lehet az eredményekre.
- A vérvétel előtt, - legyen szó bármilyen vizsgálatról, lehetőség szerint 2 órán belül ne érkezzen!
Éhgyomri vérvétel
A vérvizsgálatok többségéhez általában 12 órás éhezés utáni, éhgyomri minta szükséges, emiatt a vérvételt a reggeli órákban javasoljuk. Táplálékfelvétel egyes laboratóriumi vizsgálatok eredményét jelentősen befolyásolja – pl.: vércukor, terheléses vércukor, vérzsírok (koleszterin, triglicerid), májenzimek stb. Éhgyomri vérvétel előtt vizet fogyaszthat (javasolt is), alkoholt, üdítőt, kávét, ételt nem. Javasolt legkésőbbi időpont 11 óra, ezen túl már éhezési paraméterekről beszélünk, melyek eltérhetnek.
- ha Önnek éhgyomri vérvétele lesz, nagyon fontos, hogy mindenre kellő figyelmet fordítson, mert nem csak az étkezés, de számos egyéb tényező is nagy mértékben befolyásolhatja a kapott eredményeket!
- bő folyadékpótlás 2-3 dl javasolt víz formájában!
- szokásos napi gyógyszereit minden esetben előírás szerint vegye be! (inzulin, cukorbetegségre, vagy magas vérnyomásra szedett gyógyszerek) kérdezze meg kezelőorvosát a laborvizsgálat előtt, hogy az egyéb szedett gyógyszerek mennyire befolyásolják az Ön eredményét!
Általános vizeletvizsgálat tudnivalói
- Otthonról ne hozzon vizeletet, mert a laboratóriumban erre a célra rendszeresített pohárban is leadható a vizelet.
- Amennyiben mégis otthoni mintavételre kényszerül, kizárólag STERIL PATIKAI TARTÁLYBAN, ( nem gyógyszeres, másfél literes, mézes vagy egyéb üvegben) fogadjuk el a mintát. A pohárba max. 2 ujjnyi mennyiség elegendő.! A szállítás mihamarabb történjen meg a vizeletürítés után, szobahőmérsékleten tárolja! Ne tegye meleg helyre, pl. radiátorra!
- Amennyiben vizelettenyésztés is készül el lehet hozni otthonról az első reggeli vizeletet, steril patikai tartályban. Fontos, hogy NE BORKŐSAVAS legyen a tartály, mert akkor nem tudunk rutin vizeletet nézni, ami a vizsgálat része.
- Menstruáció ideje alatt nem ajánlott vizeletvizsgálatot végezni.
Vizelettenyésztés
- A vizsgálathoz otthonról hozott vizeletmintát is elfogadunk,melyet egy steril, kifejezetten erre a célra kapható patikai tartályban hozzon el! Amennyiben nem abban történik a mintavétel, a laboratórium visszautasítja a vizsgálatot. Sem kimosott, vagy kifertőtlenített kis üvegben, sem egyéb tartályban nem fogadunk mintát. Nem borkősavas tartály legyen!
- A poharat NE töltse tele, bőven elég két ujjnyi mennyiség.
- Középsugaras vizeletminta javasolt. A húgycsőnyílás környékét szappannal alaposan tisztítsa meg! A vizeletsugár első kis mennyiségét hagyjuk kicsorogni (ezzel mossuk át a húgycsövet), majd 0,5-1 dl vizeletet fogjunk fel a vizeletgyűjtő edénybe, végül a maradék, húgyhólyagban maradt vizeletet engedjük a WC kagylóba.Közben a tartály szájához semmivel ne érjünk hozzá.
- A kórokozók elszaporodása miatt a levett vizeletet hűvös helyen tárolja, (napfénytől és melegtől óvja) és igyekezzen azt mielőbb leadni a laborba.
- A nők lehetőleg ne a menstruáció alatt, vagy hüvelygyulladás idején végeztessék el a vizsgálatot, mert ekkor téves eredmény lehet.
- Antibiotikum terápia után két hétnél előbb nem érdemes tenyésztést végezni.
Gyűjtött vizelet
- A vizeletgyűjtés napjának reggelén hólyagját ürítse ki; erre a vizeletre nincs szükség, tehát a vizeletes gyűjtőedénybe nem kell beleönteni, de
- a vizeletürítés időpontját jegyezze fel, azaz hány órakor kezdi meg a gyűjtést!
- Ezt követően az előírt idő alatt (általában 12 vagy 24 óra) a vizeletét egy megfelelő méretű edénybe gyűjtse. Pl. alaposan kimosott vizes palack vagy kifejezetten erre a célra kapható edény (kanna) a megfelelő.
- Ha éjszaka esetleg felkel vizelni, azt is az edénybe engedje, sőt figyelni kell arra, hogy a székletürítéskor se vesszen el vizelet, ennek is a gyűjtőedénybe kell kerülnie!
- Az időszak végén (azaz 12 vagy 24 óra elteltével) ürítse ki hólyagját és ezt a frakciót is a gyűjtőedénybe öntse!
- A gyűjtés ideje alatt a vizeletet végig hűvös helyen kell tartani!
- A gyűjtés végén le kell olvasni,hogy mennyi a gyűjtött vizelet össztérfogata literben vagy ml-ben, és ezt pontosan fel kell jegyezni!
- Ezt követően a teljes mennyiséget alaposan össze kell keverni és kb. 1-2 dl mennyiséget át kell önteni belőle egy kisebb tiszta üvegbe, vagy patikában beszerezhető vizeletes tartályba.
- A laboratóriumba csak az 1-2 dl mennyiséget kell elhozni, nem szükséges a teljes gyűjtött mennyiséget behozni, mert nincs rá szükségünk és nehéz vele dolgozni is.
- Kérjük a vizeletes poharat tekerje át fóliával és vigyázzon, ne tegye meleg helyre!
- Nevét és születési dátumát írja rá!
- A minta laboratóriumban történő leadásakor minden esetben be kell diktálni a gyűjtött vizelet mennyiségét és a gyűjtési időtartamot!
Sósavra gyűjtött vizelet
Bizonyos vizsgálatoknál előírás a sósavra gyűjtött vizelet. Ebben az esetben a gyűjtött edénybe 10 ml sósavat kell önteni ( patikában beszerezhető ) és a tartályt fóliával kell körbetekerni, hogy a fénytől óvjuk. A mennyiséget fel kell jegyezni és egy kis üvegben kell mintát behozni a laborba! A többi tudnivaló lsd. gyűjtött vizeletnél! Amennyiben nem sikerül szerezni, jelezze felénk és adunk.
Székletvizsgálat esetén
- Csak a gyógyszertárak által forgalmazott, lezárt tartályban adható le a vizsgálandó minta. Megfelelő adatokat: név, születési dátum, feltétlen fel kell rajta tüntetni! Kis mennyiségű mintára van szükségünk a vizsgálatokhoz, kivéve ha a leírás mást mutat.
- Az emésztettség vizsgálatnál fontos a megfelelő mennyiség, ezért ha van mód legalább 2-3 tartályt 3/4 részig töltsön meg!
- Székletvér vizsgálathoz diétázni nem szükséges, mert a teszt kizárólag az emberi vért mutatja ki. A vizsgálat aktív aranyér, vérző polip, menstruáció ideje alatt nem ajánlott elvégezni!
- Az árlistában minden vizsgálat mellett megtalálhatóak az utasítások. Kérjük, olvassák el!
Ügyeljen arra, hogy:
- a tartály küldő része ne szennyeződjön székletmintával, ebben az esetben a minta visszautasításra kerül.
- ne folyjon ki a minta a tartályból annak zárása után sem, mert ebben az esetben a minta visszautasításra kerül.
- nevet és születési dátumot rá kell írni a tartályra
- nem fogadjuk a mintát semmi másban, csak patikai széklettartályban!
Tudnivalók az inzulinrezisztencia vizsgálatokról
JELENLEG NEM VÉGZÜNK TERHELÉSES VIZSGÁLATOT!
Az inzulinrezisztencia azt jelenti, hogy az inzulinérzékeny szövetek (máj, perifériás szövetek: agy, izomszövet, zsírszövet) inzulin jelenlétében a normálisnál kevesebb glükózt képesek csak felvenni, ami azt eredményezi, hogy a normális biológiai válasz létrejöttéhez jóval magasabb (kóros mennyiségű) inzulin mennyiségre van szükség.
A szénhidrát-anyagcsere zavara az életmód megváltoztatását teszi szükségessé: törekedni kell a testsúly normalizálására, azonban tartózkodni kell a túlzott energia bevitel korlátozásától is, figyelni kell a túlzott szénhidrát- és zsírbevitel mellőzésére, fontos a rendszeres testmozgás és a társuló betegségek megfelelő kezelése.
Előkészület a vizsgálatra
- A vizsgálathoz 12 órás éhezés, éhgyomor szükséges.
- A vizsgálat előtti 3 napban legalább 150 gramm szénhidrátot tartalmazó étrend fogyasztása szükséges.
- Vizet lehet és kell is inni a vérvétel reggelén.
- Cukorbetegek a vizsgálatban nem vehetnek részt. Előzetesen kérje ki orvosa véleményét!
- Éhgyomri 7,0 mmol/L cukor érték felett a vizsgálatot nem áll módunkban elvégezni!
- Ez egy hosszú vizsgálat, melynek során többször vehetünk Öntől vért, ahogy orvosa elrendeli. (általában 0' 60' 120' percekben történik a vérvétel)
- A vizsgálat ideje alatt az első félórában nem fogyasztható víz, majd a következő másfél órában is max. 1,5 dl vizet lehet meginni.
- A cukros oldatot 5 percen belül kell elfogyasztani az első vérvételt követően.
- A terhelés ideje alatt a laboratórium területe nem hagyható el.
- A terheléses vizsgálat komoly szakmai protokoll szerint zajlik, ezért a megbeszélt időpontot szigorúan be kell tartani!
- Ezt a vizsgálatot max. ¼ 10-ig el kell kezdenünk, későbbi időpontban a szakmai követelmények miatt nem tudjuk vállalni!
- A következőképpen zajlik: éhgyomri mintavétel /vérvétel/ cukoroldat elfogyasztása /ízesítőül citrom hozható/ további, szükség szerinti vérvétel /félóránként, vagy óránként/
- A vizsgálathoz szükséges 75g cukrot a laboratórium biztosítja!
- A cukros oldat elfogyasztása után émelygés, álmosság és hányinger előfordul. Hányás esetén a vizsgálatnak vége, azt nem lehet tovább folytatni.
- 18 éves kor alatt nem vállalunk terheléses vizsgálatot!
Meddőségi ondóvizsgálat
- A vizsgálatokat előre az online felületen vagy e-mailben történő foglalás esetén vállaljuk.
- A vizsgálatokhoz minden esetben 3-5 nap önmegtartóztatás szükséges.
- Mindig otthonról kell hozni friss (aznap reggeli) mintát, patikában kapható steril pohárban, (vizeletes pohár a neve)
- A laboratórium nem meddőségi centrum, ezért helyszíni mintavétel nem biztosított.
- Egyszerre max. 4 vizsgálatot lehet elvégezni egy mintanyerésből. Ha jó a minta akkor talán 5 vizsgálat is elkészülhet, de ezt előre nem lehet tudni.
- A mintát a laborba érkezesig lehetőség szerint meleg, legfeljebb szobahőmérsékleten tárolva hozza. Érdemes a poharat fóliába tekerni, és kérjük a nevet írja rá mindig!
- A meddőségi vizsgálatokat a szedett antibiotikumok befolyásolják, ezért 2 hét antibiotikum mentes időszak után vállalhatóak a mérések.
- Ha meddőségi vizsgálattal együtt STD is készül, akkor a mintavételi eljárás a következő: 2 steril pohár szükséges. 1. Az önmegtartóztatás előtti napokban az egyik steril pohárban az STD vizsgálat célja érdekében (nem kell önmegtartóztatás) végezze el a mintavételt! Kérjük, hogy az ejakulátumos 1. steril poharat jelölje meg STD néven és tegye a mélyhűtőbe 2-4 órán belül, vagy hozza el a laborba megbeszélt időpontban. (írjon levelet, ha jönne!) Figyelem: hétfőtől csütörtökig 9-11 óra között tudjuk átvenni ezt a mintát! 2. A meddőségi vizsgálat napján reggel a 2.steril pohárba 3-5 nap önmegtartóztatás után az ejakulátumot ürítse a pohárba. A mintát a foglalt időpontban hozza be a laborba. Szobahőn tárolja!
STD szűrések és baktérium tenyésztés ondóból
- A vizsgálatok elvégzéséhez otthonról hozott friss (aznap reggeli) ondóminta szükséges.
- Kizárólag patikai steril tartályban fogadható el a minta. Az összes vizsgálathoz 1 ml ekajulátum szükséges. Amennyiben az nem elegendő, vizeletmintát is le kell adni! Lsd. STD szűrések vizeletből!
- A laborba érkezésig hűvös helyen, legfeljebb szobahőmérsékleten tárolva hozza!
- A vizsgálatokhoz nem szükséges önmegtartóztatás.
- Mintalevétel előtt hólyagját ki kell üríteni.
- A baktérium tenyésztés eredményét befolyásolják a szedett antibiotikumok, vagy zajló gyulladásos folyamatok, ezért két hét antibiotikum mentes időszak után végezhető el.
- STD elvégzése esetén ellenjavallt mindenféle gyógykészítmény használata a nemi szervek környékén. Pl. kenőcs,ecsetelő
- Az STD vizsgálatok előtt 1 hétig antibiotikumok, gombaölők szedése sem javasolt, mert ez befolyásolja a vizsgálat eredményét.
- Ha meddőségi vizsgálattal együtt STD is készül, akkor a mintavételi eljárás lsd. meddőségi vizsgálatoknál az előkészületet!
STD szűrések és baktérium tenyésztés vizeletből
- Az STD vizsgálatok elvégzéséhez otthonról hozott friss (aznap reggeli első) minta szükséges. A minta első sugaras kell legyen, tehát rögtön a pohárba mehet a vizelet, nem KÖZÉPSUGARAS, mert akkor távoznak a kórokozók is.
- Kizárólag steril patikában kapható tartály fogadható el. 10 ml vizeletre van szükség STD esetén.
- A laborba érkezésig hűvös helyen, legfeljebb szobahőmérsékleten tárolva hozza!
- A tenyésztéshez viszont középsugaras minta szükséges. Ezt a legjobb, ha a laborban adja majd le, az általunk átadott pohárban.
- A baktérium tenyésztés eredményét befolyásolják a szedett antibiotikumok, vagy zajló gyulladásos folyamatok, ezért két hét antibiotikum mentes időszak után végezhető el.
- STD elvégzése esetén ellenjavallt mindenféle gyógykészítmény használata a nemi szervek környékén. Pl. kenőcs,ecsetelő
- Az STD vizsgálatok előtt 1 hétig antibiotikumok, gombaölők szedése sem javasolt, mert ez befolyásolja a vizsgálat eredményét.
- Menstruáció ideje alatt nem ajánlott STD és tenyésztéses vizsgálatokat végezni.
Szájnyálkahártya törlet
- A vizsgálat semmiféle kellemetlenséggel vagy fájdalommal nem jár, így gyermekek számára is biztonságos.
- A vizsgálat előtt javasolt minimum 1/2-1 órával tartózkodni az evéstől, rágózástól, dohányzástól. Tiszta vízen (1-2 dl) kívül egyéb folyadékot ne igyon!
- A mintavétel a száj belső üregéből történik, ahonnan számos DNS-t lehet kinyerni, mely a vizsgálathoz szükséges!
- Kérheti munkatársunk segítségét, vagy önmaga is elvégezheti a mintavételt mindenféle nehézség nélkül.
Lépések:
- a mintavevőt vegye ki a tartályból, de ne érjen semmihez.
- nyelvével nedvesítse be a pálcát.
- a mintavevőt erőteljes mozdulatokkal a száj belső részén (pofarész) legalább 10x forgassa meg, majd ismételje meg a másik oldalon is, majd törölje körbe az ínyét az ajkai alatt.
- HPV vizsgálat esetén adja át a pálcát az asszisztensek nem érintve semmihez, genetikai vizsgálat esetén helyezze vissza a tartóba.
Egyéb tenyésztés
Orr-, seb, szemváladék tenyésztés esetén nincs szükség előkészületre. Garatváladék mintavétel előtt 1 órával lehetőség szerint ne egyen, és tartózkodjon a dohányzástól valamint mérsékelten fogyasszon folyadékot!
Önmintavételes hüvelyváladék tenyésztés és kenet
- A kapott transzport csövet a jelzésnél nyissa fel, de ne vegye ki belőle az eszközt. A fehér kupakot pöccintse le róla és dobja el, erre nem lesz szükség.
- Kényelmes testhelyzetet követően vegye ki a kék tetejű vattapálcát úgy a zacskóból, hogy az semmihez ne érjen közben. (máshonnan is baktériumokat szedhet fel, ami zavarhatja az értékelést)
- A hüvely bemenet környékén,- az alsó területen a pálca segítségével pár körkörös mozdulattal végezze el a mintavételt.
- Kb. 5-6x forgassa meg a pálcát határozott mozdulatokkal, de ne okozzon semmiféle fájdalmat.
- A hüvely alsó szakaszán kívül nem kell máshonnan mintát venni.
- Helyezze bele a kupak nélküli zselés, un. transzport táptalajba a kék kupakos tampont, majd jól zárja le.
- A kenethez vegye fel a gumikesztyűt és a mutatóujjával szintén az alsó szakaszból vegyen mintát. Ezt 2 db tárgylemezre, annak teljes hosszúságában kenje ki. Próbáljon figyelni arra, hogy se túl vékony se túl vastag ne legyen a kenet.
A laborban vett mintavétel esetén ezt az asszisztensek elvégzik, így csak a mintavevő pálcát kell átadni, mielőtt a transzport talajba kerülne. A kenetet ebben az esetben a mintavételi eszközről húzzuk ki. - Genitális váladék mintavétel előtt mosakodjon meg, hogy a külső nemi szervekről a szennyeződés ne kerüljön a mintavételi eszközre.
HPV önmintavételi vizsgálat hölgyek részére
HPV vizsgálat elvégzése előtt otthon alaposan mosakodjon meg. A mintavétel elvégzése rendkívül egyszerű, semmiféle szaktudást nem igényel. A labor mosdójában elvégezhető, de akik az otthonukat biztonságosabbnak gondolják a tesztet haza is vihetik a vizsgálati ár megfizetése után. Menstruációs időszak alatt a HPV tesztelés nem ajánlott, ezért kérjük, hogy ne erre az időpontra időzítse a vizsgálatot! A vizsgálat önmagában nem elérhető, csak egyéb STD szűrések mellé.