Genetika vizsgálat, génteszt

FONTOS:

 

  1. A genetikai teszteket partnerek végzik részünkre, mivel a genetikai vizsgálatokhoz külön engedély szükséges. Több partnerrel dolgozunk együtt, melyek Ausztriában, Spanyolországban illetve Magyarországon végzik tevékenységüket. A minták szállítása szigorú szabályzás alatt áll, ahogyan a leletek illetve az adatok kezelése is. 
  2. A hatályos genetikai törvény - 2008. évi XXI. törvény- értelmében a vizsgálat eredményét a klinikai genetikusnak, a vizsgálatot kérő orvosnak kell ismertetnie a páciens részére, így a laboratóriumi lelet közvetlenül NEM KERÜLHET fel az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe, azaz az EESZT-be.
  3. A genetikai tesztek esetén SZAKÉRTŐI VÉLEMÉNY NEM IGÉNYELHETŐ. A kapott lelet tartalmazza a páciens egyedi vizsgálati eredményét ill. útmutatást. Szükség szerint KIZÁRÓLAG genetikai tanácsadás keretein belül szabad a páciens eredményeiről beszélni, akik megfelelő díjazás ellenében konzultáció során mondják el, illetve magyarázzák el a kapott eredményeket  és a további teendőket. Ezt törvény szabályozza! 

 

https://rm.coe.int/1680458006

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyi szakmai irányelve a genetikai tanácsadásról

humángenetikai adatok védelméről, a humángenetikai vizsgálatok és kutatások, valamint a biobankok működésének szabályairól

 

A genetikai információk birtokában a megelőzés és az egészségmegőrzés sokkal nagyobb szerepet kap. Kialakult betegséget kezelni olyan, mintha az ember akkor kezdene forrást építeni, amikor már megszomjazott,- tartja egy kínai szólás. Vannak betegség hajlamot igazoló genetikai tesztek és vannak életmód elemzések. Ez utóbbi pl. a táplálkozás vagy az optimális súly genetika. 


A vizsgálatokat csak egyszer kell elvégeztetnünk az életben, s hogy erre mikor kerül sor, már egyéni döntés. Ha a családban ismert betegségek állnak fent, már kicsi gyermekeknek is javasolt a megfelelő tesztet elvégezni, hogy annak ismeretében valóban a megelőzésre fókuszáljunk! Ne felejtsük el, hogy a legtöbb esetben nem magát a betegséget, hanem az arra való hajlamot mutatjuk ki! Tehát közel sem biztos, hogy a vizsgált betegséget "meg is fogjuk kapni". Viszont a genetika mellett az életmód, a környezeti hatások is nagy befolyással bírnak, tehát egy infarktusra hajlamosító génmutáció lehet végzetes is, ha nem figyelünk magunkra kellőképp. Elősegítjük az életmóddal: dohányzás, stressz, nem megfelelő élelmiszerek fogyasztása...stb.

Olvasson bővebben a genetikáról! Kattintson rá!