FONTOS:
-
Az Ausztriában végzett genetikai tesztek átfutási határideje 6+ hónapra emelkedett jelenleg. Ennek oka a munkarend tájékoztatóban olvasható!
-
A kariotipizálás/kromoszóma vizsgálat átfutási határideje 8 hétre emelkedett!
-
A világszerte kialakult helyzet a labordiagnosztikát is érinti. Előfordulhatnak reagens hiányok, szállítási problémák, ezáltal a vizsgálatok vállalási határideje megnyúlhat. Bővebben itt olvashatnak róla
Olvasson bővebben a genetikáról! Kattintson rá!
A genetikai információk birtokában a megelőzés és az egészségmegőrzés sokkal nagyobb szerepet kap. Kialakult betegséget kezelni olyan, mintha az ember akkor kezdene forrást építeni, amikor már megszomjazott,- tartja egy kínai szólás. Vannak betegség hajlamot igazoló genetikai tesztek és vannak életmód elemzések. Ez utóbbi pl. a táplálkozás vagy az optimális súly genetika.
Kiknek ajánlott mégis?
-
akiknek a családjában halmozottan fordul elő pl. daganatos vagy szív és érrendszeri megbetegedés, trombózis, cukorbetegség..stb.
-
akik családtervezés előtt állnak és szeretnék kizárni az öröklődő betegségeket, esetleges kromoszóma rendellenességeket.
-
meddőség esetén pl. kariotipizálás
-
panasz esetén pl. laktóz,- vagy gluténérzékenység
-
hosszantartó gyógyszerszedés vagy együttesen több gyógyszert szedőknél a mellékhatás vizsgálatára
-
azoknak, akik hosszútávon szeretnék megőrizni egészségi állapotukat
A vizsgálatokat csak egyszer kell elvégeztetnünk az életben, s hogy erre mikor kerül sor, már egyéni döntés. Ha a családban ismert betegségek állnak fent, már kicsi gyermekeknek is javasolt a megfelelő tesztet elvégezni, hogy annak ismeretében valóban a megelőzésre fókuszáljunk! Ne felejtsük el, hogy a legtöbb esetben nem magát a betegséget, hanem az arra való hajlamot mutatjuk ki! Tehát közel sem biztos, hogy a vizsgált betegséget "meg is fogjuk kapni". Viszont a genetika mellett az életmód, a környezeti hatások is nagy befolyással bírnak, tehát egy infarktusra hajlamosító génmutáció lehet végzetes is, ha nem figyelünk magunkra kellőképp. Elősegítjük az életmóddal: dohányzás, stressz, nem megfelelő élelmiszerek fogyasztása...stb.
A genetikai vizsgálatok értelmezése, véleményezése mindenkor szakorvosi kompetencia. A laborban a kapott genetikai eredményeket véleményezzük, de azok kezelése, orvoslása vagy egyéb javaslati megállapítása kizárólag szakorvosi kompetencia. Erre csak genetikus vagy az Ön kezelőorvosa jogosult! A Gellért Medical Laborban genetikai konzultációt nem tudunk biztosítani!