
Pajzsmirigy és immunállapot
Súlyos fertőzések, gyulladásos állapotok esetén a pajzsmirigy működése jelentősen károsodhat , hormontermelése csökkenhet , amely –miután energiatermelési zavar áll elő a szervezetben, jelentősen súlyosbítja a betegség lefolyását. A pajzsmirigy hormonjai számos alapvető életfunkcióhoz nélkülözhetetlenek, az agy, a test, az izmok és egyéb szervek normál működéséhez is szükségesek. Alulműködés esetén a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont ahhoz, hogy a feladatát megfelelően el tudja látni, ezért megjelennek a hiányállapot tünetei.
Az immunrendszerünk alkotja szervezetünk védelmi vonalát, amelynek fő feladata, hogy szervezetünket érő káros anyagokat azonosítsa és eltávolítsa. Ezek a káros anyagok nem csak külső, hanem akár belső molekulák vagy sejtek is lehetnek. Ezeknek ugyanúgy szükséges lehet a kiszűrése.
Az immunrendszer a vér- és nyirokkeringés segítségével folyamatosan figyeli a testünk minden egyes pontját. Ahol szükséges ott aktiválódik egy bonyolult folyamat eredményeként. Ennek a folyamatnak a zökkenőmentes működéséhez számos ponton szabályozott rendszernek kell beavatkoznia.
Miért is felelős a pajzsmirigy?
- IDEGRENDSZER
A magzati idegrendszer normál fejlődéséhez elengedhetetlenek a
pajzsmirigyhormonok (T3 és T4). Ezen felül részt vesznek az idegsejtek egymás közötti kapcsolatainak kialakításában, illetve, hogy az információ milyen gyorsan jusson át egyik idegsejtből a másikba. Így a T3 és T4 szerepet játszik a normális reakcióidővel, a gondolkodással és a mozgással kapcsolatos egészséges idegi működés fenntartásában.
- KERINGÉS
A pajzsmirigy hormonok összességében fokozzák a szívverést (pulzusszám), valamint a szívösszehúzódások erejét is.
- ANYAGCSERE
A pajzsmirigy hormonok fokozzák szervezetünk alapanyagcsere folyamatait, amely fokozott hőtermeléssel jár, ezt kalorigén hatásnak nevezzük. A T3 és T4 hatására a felépítő és lebontó anyagcsere folyamatok egyaránt fokozódnak, vagyis az alapvető anyagcsere folyamatokat serkenti.
- NÖVEKEDÉS
A T3 és T4 hormonok elősegítik a porcok és a csontok normál működését, valamint hozzájárulnak a fogak és a körmök növekedéséhez. Ezen felül fokozzák a növekedési hormonok szintézisét is, így közvetve képesek befolyásolni a szövetek és szervek regenerációs képességét (például bőr sebgyógyulása).
- Magyarország jellemzően szelénhiányos terület. A pajzsmirigy normál működéséhez elengedhetetlen a szelén(i). A szelén(i) segíti a pajzsmirigy megfelelő működését, támogatja az immunrendszert, hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez.
- Csökkent cinkellátottság esetén romlik az immunrendszerünk tagjainak működése, a falósejtek aktivitása, hiányos a kórokozók elpusztítása. Mindezek következtében fertőzésekkel szembeni fogékonyság jelentkezik. Az immunitáshoz kötött funkcióinak tulajdonítható az is, hogy cinkhiány esetén gyakoribb a koraszülés és a vetélés.
- A D-vitamin hiánya az immunrendszer egyéb sejtjeinek működésére is hatással van: például gátolja a humorális - nem sejtes, hanem a sejtek által termelt ellenanyagokkal való - védekezésben kulcsszerepet játszó B-sejtek (B-limfociták) gyarapodását és differenciálódását, ami megakadályozza, hogy e sejtek tegyék a dolgukat. Emellett az úgynevezett immunglobulinok(i), vagyis a különféle kórokozók ellen termelődő ellenanyagok kiválasztását is hátrányosan befolyásolja.
- Az ELFO: A fehérje elektroforézis 5 vagy 6 főcsoportba választja a szérumfehérjéket: albumin(i), alfa1-, alfa2-, beta- és gamma-globulinok. Az albumin(i) (amelyet a máj termel) önálló csoportot alkot, és a vérben lévő fehérjék körülbelül 60%-át adja. Az albumintól eltérő fehérjéket globulinoknak hívják. Ez egy meglehetősen összetett csoport, amelynek segítségével gyulladásos megbetegedések, máj és vese eltérések laboratóriumi eltérései is kideríthetők. Az ELFO vizsgálat az immunrendszer működését is tükrözi.
A csomag tartalma:
- TSH(i)
- Free T3(i)
- Free T4(i)
- Anti-TPO(i)
- Szelén(i)
- Cink(i)
- D vitamin(i)
- Teljes vérkép(i)
- Süllyedés(i)
- CRP(i)
- AST(i)
- Májfunkció
- Vércukor(i)
- Összfehérje(i)
- Albumin(i)
- ELFO
- Vizeletvizsgálat üledékkel
Éhgyomri vérvétel
Lelet: 2-3 + 10-18 munkanap
Szakértői vélemény kérhető, melyet az össz.eredmény elkészülte után +3-5 munkanap után küldünk. A lelet ilyenkor egyben kérhető, nem küldünk részeredményt.