Kiégés, fáradtság, stressz
A rendszeres stressz negatívan hat az egészségünkre, többek között a hormonrendszerünkre is.
Stressz során először az adrenalin(i) szintje emelkedik meg. Az adrenalin(i) egy olyan hormon, amely a mellékvesében termelődik és fizikai megterhelés, illetve stressz hatására szabadul fel. Ez a hormon "harcolj vagy menekülj" üzemmódra kapcsolja a szervezetet. Többek között tágítja a szív és a vázizmok ereit - így plusz oxigénhez juttatja a szerveket -, fokozza a vércukorszintet, valamint beindítja a zsírégetést. Tartós stressz esetén jelentősen emelkedhet a kortizol(i) szintje is. Ez a hormon szintén a mellékvesében termelődik és a feszültség mielőbbi leküzdését szolgálja, hiszen egyfajta (anti)stressz hormon. Ha valaki tartós stresszben él, akkor a stresszhormonok szintje folyamatosan magas - ez pedig az egész szervezet működésére hatással van. Ilyenkor megnő például a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a magas vérnyomás kockázata, de egyes kutatások szerint hormonzavarok és daganatok kialakulásához is vezethet a tartósan fennálló stressz. Ráadásul a kortizolt termelő mellékvese egy idő után kifárad, emiatt pedig kortizolhiány lép fel. Ez gyakran fáradságban, koncentrációs nehézségekben és depresszióban nyilvánul meg. A tartós stressz hatására azonban a prolaktintermelés is fokozódik, és fáradtságot, libidócsökkenést, menstruációs panaszokat, vagy akár terhesség/szoptatás nélküli tejcsorgást is okozhat - férfiaknál is.
FONTOS: csak a laborvizsgálat elvégzése önmagában még nem elegendő ahhoz, hogy a problémát egészében feltárjuk. Mindenképp szükséges a fizikális vizsgálat, illetve sze. egyéb képalkotó vizsgálatok, pl. ultrahang elvégzése is. A szakorvos közreműködésével azonban a laborlelet jó kiindulási alap lehet.
Bővebben a boldogsághormonokról
A csomag tartalma:
- Adrenalin(i) gyűjtött vizelet
- Dopamin gyűjtött vizelet
- Noradrenalin(i) gyűjtött vizelet
- Kortizol(i)
- Prolaktin(i)
- Tesztoszteron(i)
- D vitamin(i)
- Cink(i)
- Réz(i)
- Szelén(i)
- B12 vitamin(i)
- Folsav(i)
- Vércukor(i)
- Teljes vérkép(i)
- Süllyedés(i)
- CRP(i)
- Vas(i)
- Ferritin(i)
- Májfunkció (GOT(i), GPT(i), GGT(i), AP(i), LDH(i), Bilirubin(i))
- Vesefunkció(i) (karbamid(i), kreatinin(i), eGFR(i))
A vizsgálat vérvételből és vizeletvizsgálatból áll.
A vizeletet gyűjteni kell 24 órán át, csak ebben az esetben értékelhető, melynek módját kérem, hogy olvassák el a honlapon a vizsgálati előkészületeknél! Egy kis üvegben vagy pohárban, fóliába tekerve - lehetőleg gyógyszertári legyen, szükséges a vizeletmintát hozni.
FONTOS: Előkészületek!
Leletkiadás: 15-18 munkanap
Szakértői lelet nem kérhető.
A vizsgálati eredményeket szakorvos értékelheti a páciens anamnézise, kora, panasza, szedett gyógyszerek, betegségek és egyéb eredmények figyelembevételével. A laboratórium eredményt közöl, diagnózist nem! Amennyiben a hangulatingadozás vagy pánikbetegség hátterében a mellékvesevelő betegségei állnak fent, a katecholaminik mérése indokolt. (Adrenalin(i), dopamin(i), Noradrenalin(i))