Mellékvese fáradtság
A mellékvesekéreg szteroidokat termel: anyagcsere szteroidokat, szexuál szteroidokat és vízháztartást szabályozó szteroidokat. Ennek megfelelően a mellékvesekéreg szabályozó hatással bír az anyagcsere, a nemi szervek és a vízháztartás működésére:
Mineralokortikoidok (legfőbb: aldoszteron(i)): a szervezet só- és vízháztartását szabályozzák. A nátriumion megőrzését ls felvételét, következményes víz- és kloridion- visszatartást, valamint a káliumion és a hidrogénion kiürítését okozzák, így a vérnyomásunkat és a vízháztartásunkat szabályozzák. A stressz növeli az aldoszteron(i) kibocsátást, ami nátrium(i) visszatartást okoz, ami pedig ödémát és magas vérnyomást. Közben a kálium(i) és a magnézium(i) szintek csökkenésbe kezdenek, és mivel a magnézium(i) több, mint 300 enzim reakcióban vesz részt a testben, ez a magnézium(i) hiány olyan patológiai állapotokhoz vezethet, mint a szívritmuszavar.
Glukokortikoidok: többek között szabályozzák az anyagcserét, fokozzák a katekolaminok hatását, csökkentik a csontképződést és a sejt- közötti tér fehérjéinek termelődését, gátolják az immunrendszert és a gyulladásos reakciókat, szabályozzák a só- és vízháztartást, valamint nélkülözhetetlenek a tüdő kifejlődésében. A legfontosabb glukokortikoid a kortizol(i). Amikor stressz alatt vagyunk, szervezetünk kortizol(i) előállítására kényszerül, annak érdekében, hogy felkészülhessünk a minket érő stresszre. Ha a kortizol(i) szintünk túl alacsony, nem leszünk képesek megbirkózni a stresszel. Ezért van az, hogy kortizolt „stressz- hormonnak” is hívják. A kortizolnak több feladata is van, amire mindjárt kitérünk, de az egyszerűség és a könnyebb megértés kedvéért bátran alkalmazhatjuk a „stressz- hormon” kifejezést, ami még helyesebben úgy hangozna, hogy „anti- stressz hormon”.
Nemi hormonok (főleg androgének): kismennyiségben, az összes nemi hormonunkat képes előállítani, de leginkább az androgéneket. Ezek az elsődleges és másodlagos nemi jellegek kialakulásában vesznek részt. A DHEA-t viszont, ami egy gyengén androgén(i) hormon igen nagy mennyiségben állítja elő a mellékvese kéreg. (laborex)
A neurotranszmitterek olyan agyi vegyületek, amelyek üzeneteket szállítanak egyik idegsejttől - neurontól - a másikig. A noradrenalin(i) hormon hatása az adrenalinéhoz hasonló, ugyanúgy vészhelyzetben, stresszhelyzetben termelődik és a szimpatikus idegrendszerre hat. Azonban csak a szív koszorúereit tágítja, az összes többi eret szűkíti. Gyorsítja a szívműködést, emeli a vérnyomást, az agyat az élénk készenlét és figyelem állapotába juttatja. Kalorigén hatása kisebb, mint az adrenaliné, és ez a hatás a pajzsmirigyhormonéval szemben azonnali. Növeli a lebontó folyamatok túlsúlyát, a cukor- és zsírlebontás fokozásával növeli a vérben a glükóz és a szabad zsírsavak mennyiségét. Az adrenalin(i) szív- és vázizmok ereit tágítja, a bőr- és tápcsatorna ereit szűkíti. Csökkenti a máj glükóz raktárait, azaz emeli a vércukorszintet. Csökkenti a zsírok raktározását is. Hatására fokozódik a szívműködés, emelkedik a vérnyomás. A pupilla kitágul, nő az idegrendszer ébrenléti állapota.
A csomag tartalma:
- Teljes vérkép(i)
- CRP(i)
- Májfunkció
- Kálium(i)
- Nátrium(i)
- Kálcium(i)
- Magnézium(i)
- Vas(i)
- Transzferrin(i)
- ACTH(i)
- DHEA-s(i)
- SHBG(i)
- Kortizol(i)
- Tesztoszteron(i)
- Aldoszteron(i)
- B12 vitamin
- Folsav(i)
- D vitamin(i)
- Cink(i)
- Réz(i)
- Adrenalin(i) 24 órás gyűjtött vizeletből
- Noradrenalin(i) 24 órás gyűjtött vizeletből
A vizsgálatra 2 dl mennyiséget kell behozni patikai vizeletes pohárban a gyűjtött mennyiségből. A vizeletgyűjtés szabályait kérem ITT OLVASSÁK EL!
Éhgyomri vérvétel
Leletkiadás: 10-18 munkanap
Szakértői lelet nem igényelhető