Trombofilia csomag / alap
A trombofília diagnózisának megállapítása, amely a vérrögképződés és annak szövődményei (pl. tüdőembólia, mélyvénás trombózis) kockázatának felmérésére szolgál. A trombofília genetikai hajlam, amely fokozza a vérrögök kialakulásának kockázatát. A hajlamosító tényezők korai felismerése segíthet az optimális kezelésben, és megelőzheti a súlyos szövődményeket, mint például a mélyvénás trombózist vagy tüdőembóliát. Ez a csomag segít pontosan azonosítani azokat a tényezőket, amelyek növelhetik a trombózis kockázatát, és megfelelő kezelést vagy prevenciós intézkedéseket javasolhat.
A csomag tartalma és magyarázata:
- Protein C – Az egyik legfontosabb véralvadási fehérje, amely segít megelőzni a túlzott vérrögképződést. Alacsony szintje trombofíliát jelezhet.
- Protein S – Hasonló szerepe van, mint a Protein C-nek, mivel szabályozza a véralvadást. Az alacsony szintje szintén trombózishajlamot okozhat.
- Antithrombin – A véralvadást gátló fehérje, amely az egyik legfontosabb faktor a vérrögök szabályozásában. Hiánya trombofíliát és fokozott vérrögképződési kockázatot eredményezhet.
- Lupus szűrés – A lupus antikoaguláns szintjeinek mérése, amely egy autoimmun betegség, és hozzájárulhat trombózishoz, különösen a terhesség alatt.
- APC rezisztencia – A Protein C-nek az aktív formájával szembeni ellenállás (rezisztencia), amely trombózis kockázatát növeli.
- APTI (Aktivált parciális tromboplasztin idő) – Az alvadási idő mérése, amely segít felderíteni a véralvadás zavarait, és információt ad a véralvadási faktorok működéséről.
- Prothrombin INR – A prothrombin idő mérése, amely a véralvadás sebességét méri és fontos a véralvadási rendellenességek kiszűrésére.
- Trombin idő – A trombin enzim aktivitását vizsgálja, amely az utolsó lépés a véralvadás folyamatában.
- Fibrinogén – A vérrögképződés egyik alapvető összetevője, és a magas szintje fokozott trombózishajlamot jelezhet.
- D dimer – A vérrögök feloldódása során keletkező fehérjék, melyek magas szintje trombózisra vagy gyulladásos állapotra utalhat.
Teljes vérkép - Átfogó információt ad a vörösvérsejtekről, fehérvérsejtekről, vérlemezkékről és hemoglobinszintről, segítve a trombózishoz kapcsolódó vérképeltérések felismerését.
FONTOS: A kumarinok, illetve az új típusú orális antikoagulánsok (NOAC) fals módon befolyásolják a speciális alvadási vizsgálatok eredményeit. A thrombophilia irányú kivizsgáláshoz és a faktor meghatározásokhoz a vérvételt megelőzően a kumarin és a NOAC terápia felfüggesztése, illetve – antikoagulánstól és kórelőzménytől függően – a páciens LMWH-ra való átállítása szükséges lehet. Kumarin származékok esetén a vérvételt megelőzően 7-10 nappal az antikoaguláns terápiát fel kell függeszteni és a pácienst LMWH-ra kell átállítani. Új típusú orális antikoagulánsok alkalmazása esetén a NOAC terápiát a vérvételt megelőzően átlagosan 2-4 nappal be kell szüntetni. A legtöbb esetben a NOAC felfüggesztésével párhuzamosan egyéb antikoagulálás nem szükséges. Egyes esetekben, ha a beteg kórelőzménye miatt a véralvadásgátló kezelés nem hagyható el, LMWH terápia alkalmazható a vizsgálat idejére. Ennek eldöntése szigorúan a kezelőorvos kompetenciája. Ha az INR > 1.5, akkor APC-rezisztencia, protein C, protein S, lupus anticoagulans vizsgálatokat nem végzünk.
Nem szükséges éhgyomor
Leletkiadás: 20 munkanap
Szakértői lelet nem igényelhető.