Trombofilia csomag komplex

​Trombofiliának nevezzük azon állapotokat, melyek a genetikai öröklődés miatt megnövelik a trombózis hajlamot. Ennek során a vérzékenység és a véralvadás egyensúlya felborul, méghozzá az utóbbi irányába. Nagy veszélye, hogy ekkor fokozottabban van jelen a vérrögképződés kockázata, ami mélyvénás trombózis hoz esetleg tüdőembóliához vezethet. A trombofiliának több formájuk is van, ezek közül léteznek súlyos és kevésbé súlyos típusok. Ezek általában már fiatal korban és/vagy szokatlan helyen keletkező trombózishoz vezetnek.  

 

A csomag tartalma: 

 

  • Protein C – A véralvadás gátlásában részt vevő fehérje. Alacsony szintje a trombózis kockázatát növeli.
  • Protein S – A véralvadás gátló fehérje. Hiányában fokozódik a vérrögképződés esélye.
  • Szabad protein S – A protein S aktivitását segítő szabad formája, amely a trombózishajlamot jelzi, ha csökkent.
  • Antithrombin III. – Egy másik véralvadásgátló fehérje, amely csökkent szintje növeli a vérrögök kialakulásának kockázatát.
  • Lupus szűrés + sze. megerősítéssel – A lupus antikoaguláns jelenléte fokozza a vérrögképződést, ezért annak szűrése elengedhetetlen a trombózishajlam vizsgálatában.
  • APC rezisztencia – A Protein C-reziszenciát jelző vizsgálat, amely a trombózist előidéző genetikai eltérést keres.
  • Prothrombin INR – A véralvadás időtartamának mérésére szolgáló teszt, amely segít az alvadási zavarok felismerésében.
  • APTI – Az aktivált parciális thromboplasztin idő, amely a véralvadás folyamatának egy fontos lépését mérve mutatja meg az alvadási zavarokat.
  • Trombin idő – A trombin aktivitásának vizsgálata, amely az utolsó lépést szabályozza a véralvadásban.
  • Fibrinogén – A véralvadásban szerepet játszó fehérje, amely a trombózis kockázatát jelzi, ha szintje túl magas.
  • D dimer – A vérrögök feloldódása során keletkező fehérje fragmentumok, melyek emelkedett szintje trombózisra utalhat.
  • VIII. faktor – A véralvadásban szereplő faktor, amelynek hiánya vagy rendellenessége fokozott vérzéses hajlamot okozhat, de a magas szintje trombózishoz vezethet.
  • Homocisztein – A megnövekedett homociszteinszint fokozza a trombózishajlamot, és gyakran B12- vagy folsavhiányra utal.
  • Teljes vérkép – Az alapvető sejtvizsgálat, amely segít felismerni a trombózishoz kapcsolódó vérképeltéréseket, mint például az alacsony vérlemezkeszám vagy más vérsejt rendellenességek.

 

FONTOS: A kumarinok, illetve az új típusú orális antikoagulánsok (NOAC) fals módon befolyásolják a speciális alvadási vizsgálatok eredményeit. A thrombophilia irányú kivizsgáláshoz és a faktor meghatározásokhoz a vérvételt megelőzően a kumarin és a NOAC terápia felfüggesztése, illetve – antikoagulánstól és kórelőzménytől függően – a páciens LMWH-ra való átállítása szükséges lehet. Kumarin származékok esetén a vérvételt megelőzően 7-10 nappal az antikoaguláns terápiát fel kell függeszteni és a pácienst LMWH-ra kell átállítani. Új típusú orális antikoagulánsok alkalmazása esetén a NOAC terápiát a vérvételt megelőzően átlagosan 2-4 nappal be kell szüntetni. A legtöbb esetben a NOAC felfüggesztésével párhuzamosan egyéb antikoagulálás nem szükséges. Egyes esetekben, ha a beteg kórelőzménye miatt a véralvadásgátló kezelés nem hagyható el, LMWH terápia alkalmazható a vizsgálat idejére. Ennek eldöntése szigorúan a kezelőorvos kompetenciájaHa az INR > 1.5, akkor APC-rezisztencia, protein C, protein S, lupus anticoagulans vizsgálatokat nem végzünk.

 

Nem szükséges éhgyomor, könnyed étkezés javasolt!

Leletkiadás: 20 munkanap

Szakértői lelet nem igényelhető.