Sarlósejtes anémia
A sarlósejtes anémia (sarlósejtes betegség vagy sarlósejtes vérszegénység) egy örökletes, genetikai eredetű vérbetegség, amely elsősorban a vörösvértesteket érinti. Ebben az állapotban a hemoglobin (a vörösvértestek oxigént szállító fehérjéje) kóros formában van jelen, amit hemoglobin S-nek neveznek. Ez a hemoglobinmolekula rendellenes alakúvá, sarló alakúvá teszi a vörösvértesteket, főleg oxigénhiányos környezetben. A sarló alakú sejtek merevek, rugalmatlanok, és hajlamosak elakadni a kis vérerekben, ami fájdalmas elzáródásokat, szövetkárosodást és különféle komplikációkat okozhat.
A sarlósejtes anémia tünetei:
• Krónikus fáradtság és gyengeség a csökkent oxigénszállító képesség miatt
• Fájdalomrohamok (sarlósejtes krízis): ezek a sarló alakú vörösvértestek által okozott érkárosodások miatt alakulnak ki, amelyek fájdalmat okoznak különböző testrészekben.
• Gyakori fertőzések: a betegség gyengíti az immunrendszert.
• Sárgaság (bilirubin(i) felhalmozódása miatt, a sarlósejtek gyors szétesése következtében)
• Duzzadt kezek és lábak (érelzáródások miatt)
• Légszomj és szívproblémák, mivel a vér nem képes hatékonyan szállítani az oxigént.
A csomagajánlat tartalma:
- Teljes vérkép(i) - A hemoglobin szintje alacsony lehet, és a vörösvértestek számának csökkenése jelzi az anémiát.
- Mikroszkópikus kenet - Mikroszkóp alatt megvizsgáljuk a vörösvértesteket, és láthatóvá válik a jellegzetes sarló alak. (Mikroszkópos kenetvizsgálat akkor készül, ha a
hematológiai automata eltérést vagy gyanús eredményt jelez a vérkép(i) elemzése során. Ilyenkor a kenetet manuálisan is megvizsgáljuk mikroszkóp alatt, hogy részletesebb információt kapjunk a vérsejtek alakjáról, számáról és típusairól.)
- Hemoglobin ELFO(i) - A Hgb ELFO kimutatja a hemoglobin S (HbS) jelenlétét, amely a sarlósejtes anémiát okozza. Sarlósejtes betegségben a HbS aránya jelentősen megemelkedik, míg a normál hemoglobin A (HbA) csökken vagy teljesen hiányzik.Ha valaki csak hordozó (sarlósejtes trait), akkor a Hgb ELFO kimutathatja mind a HbA-t (normál hemoglobin), mind a HbS-t, de a HbS aránya kisebb lesz, mint a teljes betegséget mutató személyeknél.
- Szérum vas(i) - A szérum vas(i) szint mérésével meg lehet állapítani, hogy a szervezetben megfelelő mennyiségű vas(i) van-e. Sarlósejtes anémiában a hemolízis következtében a vas(i) szintje változó lehet, de a vérátömlesztések miatt általában nem alakul ki vashiány, sőt, gyakrabban előfordulhat vasfelhalmozódás.
- Transzferrin(i) - A transzferrin(i) egy fehérje, amely a vasat a véráramban szállítja. A transzferrin(i) szintjét befolyásolhatja a szervezet vasszintje: vashiány esetén a transzferrin(i) szintje emelkedhet, míg vasfelhalmozódás esetén csökkenhet. Sarlósejtes anémiában fontos figyelni a transzferrin(i) szintjére, különösen, ha rendszeres vérátömlesztés történik, mert ezek befolyásolhatják a vas(i)-anyagcserét.
- Transzferrin(i) szaturáció - Ez a teszt azt mutatja meg, hogy a transzferrin(i) hány százaléka telített vassal. Ha a transzferrin(i) szaturáció magas (több mint 45-50%), az vasfelhalmozódásra utalhat, ami gyakori a vérátömlesztett sarlósejtes anémiás betegekben. Alacsony transzferrin(i) szaturáció vashiányra utalhat, bár sarlósejtes anémiában ez ritkább.
- Ferritin(i) - A ferritin(i) a szervezet vasraktárait tükrözi. Sarlósejtes anémiában a magas ferritin(i) szint utalhat vasfelhalmozódásra, különösen, ha a beteg gyakori vérátömlesztésben részesül. A vérátömlesztések során ugyanis jelentős mennyiségű vas(i) halmozódhat fel, amely károsíthatja a szerveket (például a májat, szívet). Alacsony ferritin(i) szint ritka sarlósejtes anémiában, mivel a betegség jellemzően nem jár vashiánnyal, de ha vashiány gyanúja áll fenn (pl. egyéb okból), ez a teszt segíthet az állapot felderítésében.
- Májfunkció - A sarlósejtes anémiában a vörösvértestek gyorsabban pusztulnak (hemolízis), ami megnövelheti a bilirubin(i) szintjét a vérben. Ez sárgaságot és egyéb májterheléshez kapcsolódó tüneteket okozhat. Az emelkedett bilirubinszint szintén növeli az epekövek kialakulásának kockázatát, mivel a bilirubin(i) epeköveket képezhet. A máj károsodása kialakulhat közvetlenül a sarlósejtes betegség szövődményeként is, amikor a sarló alakú vörösvértestek elzárják a májban lévő kis ereket, ami májischaemiát és gyulladást okozhat.
Éhgyomri vérvétel
Lelet: 10-15 munkanap
Szakértői lelet nem kérhető