Nő hajhullás alap
Bizonyos betegségek például pajzsmirigyproblémák, nőgyógyászati panaszok, hormonális és autoimmun betegségek során gyakori panasz a hajhullás. A hajvesztés gyógyszer mellékhatásként is jelentkezhet, továbbá meghúzódhatnak a háttérben a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok, autoimmun betegségek, akár fog- vagy ínygyulladás. Ilyenkor hasznos lehet a góckutatás. Helytelen hajápolási szokások: túl gyakori, gyengébb minőségű termékkel végzett hajfestés, hajvasalás, a haj túl szoros és gyakori összefogása. Vitamin- és ásványi anyaghiány akár egy intenzív fogyókúra miatt is. A fejbőrt érintő gombásfertőzés is nagyfokú hajvesztéssel járhat. Fontos tudni, hogy a stressz okozta hajhullás sem ritka!
A vizsgálati csomag a körömproblémákban is segíthet. A csomag olyan paramétereket tartalmaz, amik egyrészt egy általános egészségi állapotról adnak felvilágosítást, de gyulladás, autoimmun folyamat, vitaminhiány, vérszegénység, pajzsmirigy problémákat is vizsgálunk.
Körmök: Körmeink kinézete nemcsak esztétikai szempontból fontos, hanem azért is, mert egyfajta jelzőrendszerként működnek: ha az egészségünkkel valami nincs rendben, az rögtön meglátszódik a körmeinken is. A legfontosabb vitaminok, melyek a körmeink egészségéhez hozzájárulnak a cink.
A csomag tartalma:
1. Vérkép és gyulladásos markerek
Teljes vérkép – Ellenőrzi a vörös- és fehérvérsejteket, hemoglobint, hematokritot és vérlemezkéket. A vérszegénység (alacsony hemoglobin, alacsony vörösvérsejtszám) és a gyulladásos folyamatok (fehérvérsejtszám) kimutatására fontos.
Süllyedés (We) – Gyulladásos és autoimmun betegségek indikátora. Krónikus gyulladás is okozhat hajhullást.
C-reaktív protein (CRP) – Az akut gyulladásos folyamatok egyik legjobb jelzője.
2. Vasanyagcsere és vérképződés
Vas – A hajhagymák oxigénellátásában játszik szerepet. Hiánya vashiányos vérszegénységhez vezethet, ami hajhullást okozhat.
Transzferrin – A vas szállítófehérjéje. Segít megérteni, hogy a szervezet mennyire jól használja fel a vasat.
Ferritin – A szervezet vasraktárainak állapotát mutatja. Alacsony ferritinszint (20 μg/L alatt) már hajhullást okozhat, még normál vasérték mellett is.
3. Pajzsmirigyfunkció
TSH – A pajzsmirigy működését szabályozza. Ha túl magas vagy túl alacsony, az hajhullást okozhat.
Szabad T3 (FT3) és
Szabad T4 (FT4) – Ezek a valódi pajzsmirigyhormonok, amelyek az anyagcserét és a hajhagymák aktivitását is szabályozzák. TSH normál érték mellett is lehet alacsony T3/T4, ami hajhulláshoz vezethet.
4. Vitaminok és nyomelemek
D-vitamin – Az alacsony D-vitamin-szint autoimmun hajhullással (pl. alopecia areata) és a haj növekedésének csökkenésével is összefügg.
B12-vitamin – Fontos a vérképzéshez és az idegrendszer működéséhez. Hiánya gyengeséget, hajhullást okozhat.
Folsav – A B12-vel együtt működik a sejtképzésben. Hajszálak regenerálódásában is szerepe van.
Cink – A hajszálak növekedéséhez elengedhetetlen nyomelem. Hiánya hajritkulást, fokozott hajhullást okozhat.
Réz – Egyensúlyban kell lennie a cinkkel, mert az egyoldalú cinkpótlás rézhiányt okozhat, ami szintén hozzájárulhat hajproblémákhoz.
5. Vércukor- és inzulinanyagcsere
Vércukor (éhgyomri) – Magas vagy ingadozó vércukorszint hozzájárulhat a hormonális hajhulláshoz.
Inzulin (éhgyomri)– Az inzulinrezisztencia gyakran okoz hajhullást, különösen nőknél (pl. PCOS esetén).
6. Máj- és vesefunkció
Májfunkció (GOT, GPT, GGT, AP, Bilirubin) – A máj méregtelenítő funkciója befolyásolja a hajhagymák egészségét. Krónikus májterhelés esetén tápanyagok nem megfelelően hasznosulhatnak.
Vesefunkció (Karbamid, Kreatinin, eGFR – A vesék szerepe a méreganyagok kiválasztásában fontos, mivel a méreganyag-felhalmozódás is érintheti a haj állapotát.
7. Hormonok és stresszindikátorok
Kortizol – A krónikus stressz hajhulláshoz vezethet a hajhagymák növekedési ciklusának befolyásolásával.
Tesztoszteron és DHEA-S – A férfi nemi hormonok szintjének ellenőrzése fontos, mert magas szintjük hozzájárulhat hormonális hajhulláshoz (pl. androgén alopecia, PCOS).
Ez a csomag minden alapvető tényezőt lefed, amely a női hajhullás hátterében állhat – legyen szó vashiányról, pajzsmirigyproblémáról, gyulladásról, stresszről, hormonális egyensúlyhiányról vagy anyagcsere-rendellenességekről.
Éhgyomri vérvétel
Leletkiadás: 8 munkanap
Szakértői lelet nem igényelhető