Fogamzásgátlás előtti labor
A fogamzásgátló tabletták és a vérrögök kapcsolatáról sokszor esik szó, ennek ellenére sokan mindenféle előzetes vizsgálat nélkül kezdik el a szedésüket, pedig sok olyan esetről hallani, amikor a készítmény miatt mélyvénás trombózis, esetleg tüdőembólia lép fel. A véralvadás igen bonyolult biokémiai folyamatok eredménye, melyben számtalan anyag vesz részt. Vénás trombózis esetén a véralvadás/vérzékenység kényes egyensúlya megbomlik, az ún. véralvadási kaszkádba hiba csúszik (ennek során a véralvadásban szereplő enzimek, fehérjék, faktorok vízesésszerűen aktiválják egymást), így fokozódik a véralvadás. A fogamzásgátló tabletták olyan folyamatokat indíthatnak be, melyek ezt befolyásolják, így könnyebben alakulnak ki életveszélyes vérrögök. Fontos tudni, hogy nemcsak a fogamzásgátló tabletták, hanem mindenféle hormonális fogamzásgátló módszer fokozza a trombózis esélyét, így ezekkel nem árt óvatosnak lenni. A veszély sajnos nem elhanyagolható, ezért fontos lenne mindenkinek (vagy legalább azoknak, akiknek a családjában volt már trombózis) trombózis rizikóbecslésen részt venni, aki valamilyen hormonális fogamzásgátlót szeretne szedni. Ugyanis gyakran megesik, hogy valakiben ott a hajlam, ám nem tud róla egészen addig, amíg plusz provokáló tényező meg nem jelenik.
Az alapcsomag tartalma:
• Teljes vérkép (vérszegénység, fertőzések, gyulladások ellenőrzése)
• Süllyedés (We) és CRP (C-reaktív protein) – gyulladásos folyamatok kizárására
• Májfunkció (GOT, GPT, GGT, ALP, bilirubin) – mert a fogamzásgátlók megterhelhetik a májat
• Vesefunkció (karbamid, kreatinin, eGFR) – a vese megfelelő működésének ellenőrzése
• Zsíranyagcsere-vizsgálatok: Koleszterin, LDL, HDL, Triglicerid (A hormonális fogamzásgátlók emelhetik a vérzsírszinteket, növelve a trombózis és szív-érrendszeri betegségek kockázatát.)
• D-dimer (aktuális trombóziskockázat ellenőrzése, főleg, ha a betegnek már volt trombózisa vagy rizikófaktorai vannak)
• Leiden mutáció*
————————————————————————
* Fogamzásgátló előtti trombofília szűrésnél a Leiden-mutáció (Faktor V Leiden) az egyik legfontosabb vizsgálat, mert ez az egyik leggyakoribb genetikai hajlamosító tényező a trombózisra. Azonban a teljesebb kép érdekében ajánlott a II. faktor (Protrombin G20210A mutáció) és az MTHFR gének (C677T és A1298C) vizsgálata is, mert:
• Faktor II (Protrombin G20210A mutáció): Ez egy másik fontos örökletes trombózishajlamot növelő mutáció, amely fokozza a véralvadást.
• MTHFR C677T és A1298C mutációk: Ezek nem közvetlenül trombofíliát okoznak, de befolyásolhatják a homociszteinszintet, ami magasabb érték esetén növelheti a vérrögképződés kockázatát.
Ha valaki kombinált hormonális fogamzásgátlót szeretne szedni, akkor a Leiden-mutáció vizsgálata kötelező lehet, de a Faktor II és MTHFR vizsgálata is ajánlott, főleg, ha a családban volt trombózis vagy vetélés.
A komplett csomag ára kiegészülve a további 3 genetikai vizsgálattal: 47000 Ft
Éhgyomri vérvétel
Lelet: 8-10 munkanap
Szakértői vélemény nem kérhető