A vérszegénység, - anaemia, anémia tünet és nem diagnózis! Azaz valaminek a következménye és nem önálló betegség!
Definíció: A hemoglobin koncentráció, a hematokrit vagy vörösvérsejtszám normális szint alá csökkenése. A vérszegénység hátterében nagyon sokféle ok állhat. Éppen ezért elengedhetetlen feladat az előidéző tényező feltárása, és a vérszegénység megszüntetésén túl meg kell kísérelni az azt előidéző állapot kezelését is. A vérszegénység esetenként csak átmenetileg áll fenn, míg máskor tartósnak bizonyul – különösen ez utóbbi esetek igényelnek kiemelt figyelmet, mert az állapot súlyos betegség részjelensége vagy következménye is lehet.Anaemia WHO osztályozása a hemoglobin szint g/l alapján.
- 0. fokozat: > 110 normál
- 1. fokozat: 95-109 enyhe
- 2. fokozat: 80-94 közepes
- 3. fokozat: 65-79 súlyos
- 3. fokozat: 65 alatt életveszélyes

A vér oxigénszállító sejtje a vörösvérsejt. Az oxigén megkötéséért, tulajdonképpen a sejt felszínén elhelyezkedő fehérje, a hemoglobin a felelős. Ha a vörösvértestek, vagy a hemoglobin száma egy bizonyos határ alá csökken, vérszegénységről, más néven anaemiáról beszélünk. Leggyakrabban vashiányból alakul ki a vérszegénység, amely lassan fejlődik ki, és nem okoz súlyos tüneteket, így nehezen veszi észre önmagán a beteg. A tünetek súlyossága és típusa függ a vérszegénység kialakulásának sebességétől, okától és a beteg életkorától. Idősebb emberek esetén a különböző szervek oxigénhiánya hamarabb okoz működési zavarokat, akár az agy vagy a szív vérellátási zavarát is.
Leggyakrabban vashiányból alakul ki a vérszegénység, amely lassan fejlődik ki, és nem okoz súlyos tüneteket, így nehezen veszi észre önmagán a beteg. A tünetek súlyossága és típusa függ a vérszegénység kialakulásának sebességétől, okától és a beteg életkorától. Idősebb emberek esetén a különböző szervek oxigénhiánya hamarabb okoz működési zavarokat, akár az agy vagy a szív vérellátási zavarát is.
A SÚLYOS ANAEMIA |
Súlyosabb vérszegénységre utal a kisebb munkavégzést követő, esetleg már nyugalomban is jelentkező fulladás, nehézlégzés, mellkasi panasz, szapora szívműködés. Előfordulhat hőemelkedés, illetve láz is. Ritka, de igen súlyos tünet a lép megnagyobbodása, melyre a bal bordaív alatti feszítő érzés, nyomásérzékenység hívhatja fel a figyelmet. |
A vashiány és a vérszegénység leggyakoribb tünete a bőr, illetve a kötőhártya halványsága, sápadtsága. Az anaemia klasszikus tünetei közé tartozik még a beteg fáradékonysága, fázékonysága, gyengesége, csökkent teljesítőképessége, ingerlékenysége. A koncentrálóképesség általában romlik, álmatlanság, fülzúgás, látási zavarok, szédülés, fejfájás, ájulásérzés jelentkezhetnek.
Gyakran fájdalmasan berepedezik a szájzug, nehezen gyógyuló seb alakul ki. A törékeny, lapos köröm, hajhullás, száraz, viszkető bőr, a nyelv égő érzése, a nyelés közben jelentkező fájdalom elsősorban a vashiányos formára jellemző.
Ugyan nem csak vérszegénységben fordulhatnak elő a tápcsatornát érintő panaszok, azonban egyéb gyanújelek esetén, jelenlétük megerősítheti a diagnózist.
Ilyen tünetek például az étvágytalanság, hányinger, émelygés, puffadás, hasmenésre való hajlam, vagy ellenkezőleg: székrekedése panaszok. Sőt nagyon meglepő, de egyes betegek arról számolnak be, hogy jeget vagy agyagot, földet kívánnak fogyasztani!
A fent említett tünetek mindegyike, számos más betegség jele is lehet, emiatt a panaszokat együttesen kell értékelni, és gyanú esetén orvoshoz kell fordulni.
A vérszegénység okai
A fejlett országokban a kórházba kerülő betegek 20-40 százaléka, a fejlődő országokban a lakosság többsége anaemiás. A betegség létrejöhet a vörösvértestek csökkent képződése, vagy fokozott pusztulása, megrövidült élettartama, valamint vérvesztés miatt.
A csökkent képződés lehetséges okai közül leggyakrabban a vashiányos forma fordul elő, de ok lehet még B12 vitamin- vagy folsav hiány is. Csökkent képződéssel kell még számolni vesebetegek, májbetegek, szívinfarktuson átesett, daganatos betegségben szenvedők esetében is, valamint nagyobb műtétek utáni időszakokban. Ilyenkor mindig figyeljen a vérszegénység fenti tüneteire!
Igen súlyos, életveszélyes forma az úgynevezett aplasztikus anaemia, ami azt jelenti, hogy a csontvelő olyan mértékben betegszik meg, hogy képtelen megfelelő mennyiségű vörösvértest és más sejtek képzésére. Ezt a súlyos csontvelő-károsodást kiválthatják bizonyos gyógyszerek, mérgező anyagok, vírusfertőzés, az esetek bizonyos százalékában azonban a kiváltó ok nem tisztázható.
A fokozott vörösvérsejt lebontás létrejöhet valamely sejtkárosító gyógyszer (penicillin), fertőzés (malária), vagy anyagcserezavar (alkoholos májkárosodás) által, valamint ok lehet még örökletes sejtmembránbetegség is. Továbbá károsíthatja a sejteket a mesterséges, beültetett szívbillentyű működése is.
A vérszegénység speciális formái jönnek létre, ha az oxigénszállító molekula, a hemoglobin mennyisége vagy minősége nem megfelelő. Ilyen speciális forma például a sarlósejtes vérszegénység.
Vérvesztés eredményeként is létrejöhet anaemia, de természetesen ebben az esetben nem nagyfokú vérzésről van szó, hanem kis mennyiségű, de folyamatosan jelentkező, rejtett vérvesztésről, amit a beteg nem is feltétlenül vesz észre. A vérzés származhat gyomorfekélyből, aranyeres csomóból, daganatos szövetből. Nők esetében különösen gyakori, amennyiben rendszeresen erős és hosszan tartó a menstruációs vérzés. A vérvesztést okozhatják gyógyszerek is: Aspirin, Syncumar és szteroidtartalmú gyulladásgátlók mellékhatásaként is kialakulhat rejtett vérzés; a vérzékeny betegek (hemophiliások) pedig szinte kivétel nélkül anaemiásak is.
Hasznos laborvizsgálatok
- Teljes vérkép
- Reticulocyta
- Kenet
- LDH
- Birirubin
- Süllyedés
- CRP
- Vas
- Transzferrin
- Ferritin
- Székletvér
- Általános vizelet üledékkel
- B12
- Folsav
- Haptoglobin
- Erythropetin
- ELFO
- Hgb ELFO
- Coombs
Az anaemiak osztályozása etiológia alapján
- Csökkent termelés (aplasticus anaemia, Hgb szintézis zavara, B12, Folsav, Erythropoetin hiány)
- Fokozott lebontás ( membrándefektus, enzimdefektus, hemoglobinopathiák, allo-és autoantitestek, fertőzés, anyagcsere zavarok, gyógyszerek, stb.)
- Vérvesztés (vérzéses anaemia)
- Megváltozott eloszlás (terhesség, sequestratio a megnagyobbodott lépben)
Az anaemiak osztályozása vvs mérete és hgb tartalma alapján
- alacsony az MCH és az MCV (hypochrom microcyter)
- normális MCH és MCV (normocrhom normocyter)
- alacsony MCH és magas MCV (hyperchrom macrocyter)
HYPOCHROM MICROCYTER ANAEMIÁK
- Szérum vas magas vagy normális, Ferritin magas vagy normális
- Thalassemia
- Myelodysplasiás syndroma
- Krónikus betegséghez társuló anaemia
- Szérum vas alacsony, Ferritin alacsony
- Vashiányos anaemia
MENTZER-index 12 felett vashiány, 12 alatt thalassmia
NORMOCHROM NORMOCYTER ANAEMIA
- Reticulocyta magas
- Haemolyticus anaemia
- Vérzéses anaemia
- Reticulocyta alacsony
- Aplasticus anaemia
- Csontvelő infiltráció (lymphoma, leukémia)
- Renalis anaemia
- Krónikus betegséghez társuló anaemia
HYPERCHROM MACROCYTER ANAEMIA
- Reticulocyta normál vagy alacsony
- Megablastos anaemia (B12, folsav hiány)
- Myelodysplasias syndroma
A vérszegénység kezelése
A kezelés módját az anémia típusa és okai határozzák meg. Ha pl. vas- vagy B12-vitamin-hiány igazolódik, alapvetően fontos ezek pótlása. A vaspótlás történhet tabletta szedésével vagy vénás injekciókkal. Forgalomban vannak olyan étrendkiegészítők, amelyek egyetlen tablettában vagy kapszulában tartalmazzák az anémia megszüntetéséhez fontos vasat, C-vitamint, folsavat és B12-vitamint. Sokan nem tudják, de lényeges információ, hogy a C-vitamin, a B6- és B12-vitamin, valamint a cink segíti a vas felszívódását. Ha az orvos vaspótlást rendelt, a vastablettát – a jobb felszívódás céljából – célszerű narancslével bevenni. Súlyos esetekben vérátömlesztés (transzfúzió) is szükségessé válhat.
A terápia fontos célpontjai a háttérben felderített okok is. Ennek megfelelően pl. fertőzés esetén antibiotikum, immunológiai problémák esetén szteroid, immunglobulin, biológiai terápia, rosszindulatú daganat esetén műtét, kemoterápia, sugárkezelés alkalmazására kerülhet sor. Aki vas- vagy vitaminpótlásban részesül, feltétlenül kérje ki orvosa tanácsát, mielőtt alternatív gyógymódra, gyógynövénykészítmény vagy táplálékkiegészítő szedésére adná a fejét. Fontos tudni, hogy bizonyos hatóanyagok – pl. a felszívódás gátlásával vagy kölcsönhatások révén – megváltoztathatják az alkalmazott szer hatását, csökkenthetik a kezelés hatásfokát.
Forrás: (Semmelweis, webbeteg)