TÁJÉKOZTATÁS PENICILLIN ALLERGIÁVAL KAPCSOLATBAN: laborunkban végzett IGE típusú gyógyszerallergia teszt akkor mutathat valós eredményt, ha a gyógyszerrel való találkozás 1-3 éven belül történt.
Épp emiatt a koronavírus elleni vakcinázás esetén a kezelőorvossal kell beszélni a szükséges elvégzendő vizsgálatról, mert ebben a laboratórium nem tud állást foglalni. Ha valakit gyerekkorában, vagy évekkel ezelőtt tituláltak PENICILLIN allergiásnak, akkor EZ A TÍPUSÚ TESZT NEM ALKALMAS AZ ALLERGIA BIZONYÍTÁSÁRA. Amennyiben ennek ellenére a vizsgálatot a páciens megrendeli, a laboratórium nem vállal felelősséget, ha utólag kiderül, hogy mégsem erre volt szüksége. Ahhoz, hogy releváns eredményt kapjunk maximum 3, de legjobb esetben 1 éven belül el kell végezni az allergia tesztet a gyógyszeres kezelést követően!
A gyógyszer allergia vizsgálatokat (akár specIgE, akár BAT vagy LTT), a szakma ajánlásának megfelelően az allergiás reakciót követő egy éven belül célszerű elvégezni. Még ilyen esetben is előfordul, hogy negatív eredményt kapunk (a tesztek egyike sem 100%-os,). Ezért kerül rá minden leletre, hogy a negativitás nem zárja ki az allergiás reakció lehetőségét. Minél több idő telik el a reakció után, annál kisebb az esélye, hogy adott vizsgálattal pozitivitást tudunk igazolni. Nagyon fontos, hogy minden ilyen vizsgálatot csak a klinikummal együtt szabad értékelni, ezért is szoktunk ragaszkodni ahhoz, hogy a vizsgálatot lehetőleg szakorvos (Allergológus) kérje és interpretálja. Az oltással kapcsolatban is a szakma hivatott állást foglalni, illetve döntést hozni.

Káosz a penicillin allergiával kapcsolatban, sokan nem is tudják, de idővel a Penicillin allergia rendeződhet. Vagy igazoljuk, vagy töröljük a betegkartonról a penicillin allergiát!
A mai 40-50 évesek között a leggyakoribb allergia a Penicillinre való érzékenység. Ez azonban a legtöbbször téves! Hogy mi történt a 80-as évek elejétől, és miért fogták rá mindenkire, hogy gyógyszerallergiás, azt nem tudni igazán. Tény, hogy egyre gyakrabban találkozunk ezzel a felnőtt lakosság körében.
A magukat penicillin-érzékenynek mondók 95 százaléka téved, teret engedve ezzel az antibiotikum-rezisztencia terjedésének és a mellékhatások nagyobb rizikójának.http://
Az Amerikai Asztma, Allergia és Immunológia Kollégium (ACAAI) éves tudományos ülésén ismertetett kutatások eredményei a megfelelő vizsgálatok hiányában, a téves öndiagnózisra alapozott penicillin allergia következményeire hívják fel a figyelmet. A betegek beszámolói elárulják, hogy korábban csalánkiütés-szerű, duzzanattal járó tüneteket észleltek, melyek eredetét az akkoriban szedett, penicillin tartalmú készítményeknek tulajdonították. Az ülésen ismertetett vizsgálatok során elvégzett allergiateszt azonban, csak kevés esetben igazolt valódi penicillin allergiát. A kutatók ezért lényegesnek tartják az allergiateszt elvégzésének, és a megfelelő szakorvossal – allergológussal - történő konzultációnak a fontosságára, és az öndiagnózis veszélyeire felhívni a figyelmet.
A gyógyszer-túlérzékenység egyik leggyakoribb formája a penicillinérzékenység. A penicillinek az antibiotikumok nagy csoportját képezik, igen széles körben használjuk őket. Bizonyos esetekben elsőként választandó szer.
- Az orvosok tudják, hogy a penicillinallergia tisztázása érdekében allergológussal kellene konzultálniuk, ennek ellenére a válaszadó orvosok csupán 20%-a tudta megítélni, hogy egy adott betegnél mikor van szükség konzultációra, és 42%-uk azt sem tudta, hogy a penicillin allergia idővel rendeződhet.
- A felmérés azt mutatja, hogy bár a kórházi fekvőbetegek 10%-a azt állítja, hogy penicillin allergiás, a tesztvizsgálatok során ezen betegek csupán 10%-a bizonyul intoleránsnak, és még kevesebben szenvednek valódi penicillin allergiában. Tesztelés nélkül viszont feleslegesen adunk a betegnek széles spektrumú, másodvonalbeli antibiotikumokat.
- A legtöbb embert, akinél gyermekként antibiotikum használata után kiütéses, csípésszerű reakció volt megfigyelhető, rengeteg esetben az orvosok penicillin-érzékenynek diagnosztizáltak, pedig szükséges lett volna a további vizsgálat, hogy kiderítsék valóban ez-e a reakció oka. Ez annak idején sok esetben nem valósult meg és az orvosok a gyorsabb és egyszerűbb módszer elvén allergiás reakciót könyveltek el, miközben ezzel sokkal többet ártottak, mint akkor hitték volna.
- Valójában az orvosok technikailag nincsenek kiképezve arra, hogy biztosan megállapítsák valakiről, hogy allergiás-e egy antibiotikumra vagy sem. Ilyen esetben inkább egy allergológus szakvéleményét kell kikérni, aki speciális tesztek elvégzése után 100 százalék bizonyossággal képes eldönteni, hogy a páciens penicillin allergiás-e, vagy sem.
A rossz diagnózis következményei igen súlyosak lehetnek: annál, akit penicillin érzékenynek találtak gyermekkorában, és azóta kerüli a penicillin minden formáját, jelentős egészségi problémák merülhetnek fel élete során.
A penicillin-allergia jellemzői
A penicillin allergia voltaképpen a gyógyszermellékhatás egy fajtája. Általában a betegek 1%-ánál fordul elő, két főbb formája ismeretes:
- Kevésbé súlyos esetben, az alkalmazás megkezdését követő 24 órán túl hasmenés, hányinger, viszketés, esetleg egyéb kórokozók okozta felülfertőzések vagy az ún. szérumbetegség (láz, kiütés, ízületi fájdalom, vesekárosodás) formájában.
- Súlyos esetben, az alkalmazás után néhány órán belül, injekció esetén még rövidebb idő, de mindenképpen 24 órán belül: viszketés, kiütés, ödéma, súlyossá váló anafilaxiás reakció, epilepsziásokon görcsöket is provokálhat. Ilyen esetben azonnal orvoshoz kell fordulni, a gyógyszer alkalmazását abbahagyni.
- Maga az injekciós forma is okozhat helyi mellékhatásokat (fájdalom, gyulladás, duzzanat) de ez számos egyéb injekciós készítménynél is igaz lehet.
- Bár a penicillin-allergia nem ritka jelenség, a betegek kevesebb, mint 20%-a véli úgy, hogy ő allergiás lehet erre a szerre. A súlyos gyógyszerreakciók esetén még ma is a leggyakoribb oki tényező.
- Anafilaxiás reakció a betegek nem több mint 0,01%-ánál fordulhat elő, és az is ismeretes, hogy ún. keresztérzékenység (kereszt-szenzitivitás) mintegy 10%-os gyakoriságú, a pencillin-származékok és más antibiotikumok között (pl. cefalosporinok, karbapenemek).
Súlyos penicillin allergia:
1-12 órán belül
- anafilaxia
- angioödéma (érduzzanat)
- urticaria (csalánkiütés)
- ziháló légzés
Nem súlyos penicillin allergia:
Általában 24 órán túl
- kiütés (kanyaróhoz hasonló)
- szérumbetegség
Mire alkalmazhatóak a penicillinek és származékaik?
- Enyhe-középsúlyos, penicillinre érzékeny baktériumok okozta fertőzések, pl. fül-orr-gégészeti fertőzések (mandulagyulladás, a garat- és/vagy gége gyulladása, középfülgyulladás, melléküreg-gyulladás).
- Légúti fertőzések: bronchitis/hörgőgyulladás, baktérium okozta tüdőgyulladás.
- Bőrfertőzések, pl. orbánc, tályog.
- Egyéb fertőzések, pl. harapott sebek, égési sérülést kísérő fertőzés.
- Számos esetben, egyéb betegségekben a fertőzés megelőzése céljából is alkalmazhatóak. (pl. reumás szívbetegség, kissebészeti beavatkozások, sarlósejtes vérszegénység).
Ellenjavallt, nem alkalmazható szerek, mindkét allergia esetén
- Amoxicillin
- Augmentin
- Flucloxacillin
- Penicillin G (Benzzylpenicillin)
- Penicillin V (Phenoxymethylpenicillin)
- Piperacillin+Tazobactam (Tazocin)
- Temocillin
- Ticarcillin+Tazobactam (Timentin)
Csak súlyos penicillin allergia esetén kerülendőek
- Cefalexin
- Ceftazidime
- Cefixime
- Ceftriaxone
- Cefotaxime
- Cefiroxime
- Ertapenem
- Imipenem+Cilastatin
- Meropenem
- Aztreonam
Biztonságos, penicillin allergia esetén is alkalmazható antibiotikumok
- Amikacin
- Azitromycin
- Chloramphenicol
- Ciprofloxacin
- Clindamycin
- Colistin
- Co-Trimoxazole
- Doxycycline
- Erythromycin
- Fosfomycin
- Gentamycin
- Levofloxacin
- Linezolid
- Metroniadazole
- Nitrofurantoin
- Norfloxacin
- Ofloxacin
- Oxytetracycline
- Rifampicin
- Sodium Fusidate
- Teicoplanin
- Tetracycline
- Trimethoprim
- Tobramycin
- Vancomycin
Források: ( Budai Allergiaközpont, Családinet)