Magas vérnyomás vizsgálata
A magasvérnyomás-betegség okozta legfontosabb panaszok: gyakori fejfájás, főleg a tarkótájon, ingerlékenység, idegesség, szédülés. A huzamosabb ideig fennálló magas vérnyomás szívelégtelenség, valamint érelmeszesedés kialakulásához vezethet. Megfelelő kezeléssel a vérnyomásértékek a normál szintre csökkenthetők, aminek következtében a beteg panaszai enyhülnek és a szövődmények is elkerülhetők. A magas vérnyomás kezelésére kifejlesztett gyógyszerek segítségével elkerülhetők a betegség okozta kockázatok, különös tekintettel az agyi érkatasztrófákra. A magas vérnyomás okainak kutatása fontos, így a cukor-, pajzsmirigy-, és szívbetegség felismerése is, mert gyakran ez áll az ok hátterében. Előfordul, hogy a magas vérnyomás mögött az orvos hiába keres, nem talál szervi megbetegedést. A tünet pusztán az elhízás és a mozgásszegény életmód következménye is lehet. Ez az esszenciális hipertónia. A gyógyulást életmódváltással érheti el a beteg.
Sok esetben a hormonális rendszerben beállt zavar okozza a hipertóniát. Az agyalapi mirigy (hipotalamusz), az agyfüggelék (hipofízis), a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigy, a hasnyálmirigy, a mellékvesekéreg, a mellékvesevelő mind olyan hormonokat termelnek, amelyek befolyásolják a vérnyomásunkat. Létezik olyan hormonális betegség, amelyet az orvos ránézésre is viszonylag biztosan diagnosztizál. Természetesen ebben az esetben is szükség van további vizsgálatokra, hiszen nem tudjuk, hogy a hormontöbbletet vagy a hormonhiányt külső tényezők, a hormontermelő szerv betegsége, vagy éppen a szervet irányító magasabb szintű szabályozás hibája okozza.
Ha a pajzsmirigy alul-, vagy túlműködik, vagy a mellékpajzsmirigy túlműködése esetén felszabadult magas Ca szint hatására változik az erek falának működése, akkor is emelkedik a vérnyomás. A mellékvesekéreg által termelt aldoszteron(i) hormon túl magas szintje izomgyengeséget, és a szokásos vérnyomáscsökkentőkkel nem rendezhető magas vérnyomást okoz. Ez a Conn betegség. Ha a másik mellékvesekéreg hormonból, a kortizonból kering túl sok, akkor Cushing kór alakul ki. Itt is magas a vérnyomás, és a jellegzetes törzsre, arcra való hízás is fontos tünet. A szervezetünk a vérnyomást több különböző, egymással szoros kapcsolatban lévő rendszer irányításán keresztül szabályozza. A renin(i)-angiotenzin-aldoszteron(i) rendszer meghatározó szerepet tölt be mind a rövid, mind a hosszú távú vérnyomás-szabályozásban.
A mellékvesevelő fő hormonjai a stresszhormonok (adrenalin(i), noradrenalin(i), dopamin(i)). A mirigy daganatos betegsége esetén (feokromocitóma) ezek a hormonok hirtelen, nagy dózisban kerülnek a vérkeringésbe. Megugrik a vérnyomás, a pulzus, hasi vagy mellkasi fájdalmat érez a beteg és verejtékezni kezd. A roham néhány perctől akár egy órán át is tarthat. A szokásos vérnyomáscsökkentők ilyenkor nem hatnak.
A csomag tartalma:
A LABORBA ÉRKEZÉS UTÁN 30 PERC FEKTETÉS UTÁN VESSZÜK LE A VÉRT, MERT AZ EREDMÉNYEK CSAK ÍGY ÉRTÉKELHETŐEK. KÉREM, HOGY EZ ALAPJÁN KALKULÁLJA BE AZ IDEJÉT!
- Renin(i)
- Aldoszteron(i)
- Vesefunkció(i) (karbamid(i), kreatinin(i),eGFR(i))
- Vércukor(i)
- HgbA1c(i)
- Kálcium(i)
- Kálium(i)
- Nátrium(i)
- Magnézium(i)
- Húgysav(i)
- Vas(i)
- Zsírpanel (koleszterin(i), triglicerid(i), HDL(i), LDL)
- Májfunkció (GOT(i), GPT(i), GGT(i), AP(i), LDH(i))
- Teljes vérkép(i)
- TSH(i)
- Free T3(i)
- Free T4(i)
- Kortizol(i)
- Teljes vérkép(i)
- Vizelet adrenalin(i)
- Vizelet dopamin(i)
- Vizelet noradrenalin(i)
A vizelet katecholaminok (adrenalin(i), dopamin(i), noradrenalin(i)) komoly előkészületet és 24 órás vizeletgyűjtést igényelnek. Ezek előkészületeiről: itt olvashatnak bővebben
- Chromogranin vizsgálat megfontolandó, mely a vizelet VMA korszerűbb és informatívabb utódja. A csomaghoz a Chromagranin A 11 000 Ft
- A csomaghoz kérhető ACE gén(i) vizsgálat 9990 Ft ( Az ACE a szervezet vérnyomást, folyadék-elektrolitháztartását szabályozó renin(i)-angiotenzin-aldoszteron(i) rendszer (RAAS) része. Bővebben itt olvashat! )
Éhgyomri vérvétel
Leletkiadás: 15-18 munkanap
Nem igényelhető szakértői lelet.