Széklet mikrobiom / molekuláris DNS kimutatással
A széklet mikrobiom vizsgálat egy modern diagnosztikai eszköz, amely segít személyre szabott étrendi és életmódbeli változtatásokat bevezetni az egészségesebb bélflóra és jobb közérzet érdekében.
A modern laboratóriumi technológiáknak köszönhetően ma már nemcsak azokat a baktériumokat tudjuk vizsgálni, amelyeket hagyományos módszerekkel (például tenyésztéssel) kimutatunk, hanem azokat is, amelyek ilyen módon nem szaporíthatók. A széklet mikrobiom vizsgálat során a bélflórában élő összes baktériumot az örökítőanyaguk (DNS-ük) alapján azonosítjuk, így pontos képet kaphatunk arról, hogy milyen mikrobák vannak jelen a bélrendszerben, és ezek milyen arányban fordulnak elő.
Olvasson bővebben a mikrobiomról! Katt ide!
A leleten feltüntetésre kerül a bélflórában megtalálható Bacteroidetes, Firmicutes, Fusobacteria, Proteobacteria, Actinobacter és Verrucomicrobia baktérium törzsek egymáshoz viszonyított aránya. Ezek a törzsek más és más funkciókkal és tulajdonságokkal rendelkeznek. A vizsgálat során az egyes törzsekhez tartozó, az egészséges bélműködéshez szükséges baktérium fajok is meghatározásra kerülnek. A vajsav termelő baktériumok aránya is látható a leleten, ezek a baktériumok a bélben zajló gyulladásos folyamatokat mérsékelhetik, a bél működését javítják. A mikrobiom sokszínűsége, a minél nagyobb változatosságban előforduló baktérium fajok a bélflóra egészséges működésére utalnak.
A vizsgálat során csak a mikrobiom bakteriális összetevőit vizsgáljuk.
Ezek különböző baktériumtörzsek, amelyek az emberi bélflóra részei, és fontos szerepet játszanak az emésztésben, az anyagcserében, az immunrendszer szabályozásában és a gyulladásos folyamatokban.
1. Bacteroidetes
• Segítenek a poliszacharidok lebontásában, vagyis az összetett szénhidrátok emésztésében.
• Szerepük van az anyagcserében, különösen a zsírlebontásban.
• Magas rostbevitel esetén nagyobb arányban fordulnak elő.
2. Firmicutes
• Ezek a baktériumok energiát vonnak ki az ételekből, különösen a zsírokból.
• Kutatások szerint elhízással is összefügghetnek: a magas Firmicutes arány fokozhatja a kalóriák felszívódását.
3. Fusobacteria
• Főként a szájüregben és a bélben találhatók.
• Egyes fajai kapcsolatba hozhatók gyulladásos és daganatos betegségekkel (pl. vastagbélrákkal), de egyensúlyban tartva nem feltétlenül károsak.
4. Proteobacteria
• Ide tartoznak olyan baktériumok, mint az Escherichia coli, Salmonella, Helicobacter pylori.
• Bizonyos törzsek kórokozók lehetnek, de mások fontos szerepet játszanak a bélflóra egyensúlyának fenntartásában.
• Magas arányuk gyulladásos állapotokra, például bélbetegségekre (IBD, Crohn) utalhat.
5. Actinobacteria
• Fontos tagja a Bifidobacterium, amely támogatja az immunrendszert és segíti a tejsavbaktériumok működését.
• Rostok erjesztésében is szerepük van, ami fontos a bél egészségéhez.
6. Verrucomicrobia
• Egyik legismertebb képviselőjük az Akkermansia muciniphila, amely segíthet az elhízás, cukorbetegség és gyulladások elleni védekezésben.
• Az immunrendszer szabályozásában és a bélfal épségének fenntartásában is szerepet játszanak.
Ezek a baktériumtörzsek alapvető fontosságúak a bélrendszer egészségének fenntartásában. Az arányuk eltérése emésztési problémákhoz, gyulladásos betegségekhez, elhízáshoz vagy immunológiai zavarokhoz vezethet. A változatos étrend (rostok, fermentált ételek) segít fenntartani az egyensúlyukat.
Lelet: 30-35 munkanap
Patikai tartályban friss, aznap reggeli székletmintát kell hozni.
Előkészületet nem igényel.