Emésztési zavar, puffadás, bélgyulladásra irányuló laborcsomag
Az emésztési zavarok laboratóriumi kivizsgálása vérvétel segítségével ill. székletminta vizsgálatával történik.
Az emésztés alatt a különböző tápanyagoknak az emésztőrendszeren belüli lebontását értjük. Fehérje, szénhidrát, és zsíremésztésről beszélünk. Ennek a folyamatnak a zavarát, vagyis az emésztés bármely okból bekövetkező romlását maldigestio-nak nevezzük. Az egyes alkotórészek felszívódása a bélfalon keresztül a keringésbe jutását értjük. Ennek a folyamatnak a zavarát, vagyis a felszívódás bármely okból bekövetkező romlását malabsorptio-nak nevezzük. A vizsgálat tartalmazza a gyulladásos betegség markerét (ASCA,Calprotectin(i)) és a lisztérzékenység(i) alapvizsgálatait. (EMA(i), Transzglutamináz). Továbbá a gyakori puffadás, hasi görcsös leggyakoribb okaként a Helikobakter vizsgálatot is. A májban keletkező epesavak koleszterinből alakulnak ki, legfőbb feladatuk a táplálékkal bevitt zsírok bontása. Elősegítik a zsírok felszívódását azáltal is, hogy parányi cseppekké alakítják azokat, melyek így könnyebben elérhetővé válnak az emésztőnedvek számára. Ha nem kerül kellő mennyiségű epe a patkóbélbe, akkor a zsírok emésztése nem megfelelő módon megy végbe, különböző problémákat okozva, mint például puffadás és székrekedés. Az epesavaknak fontos szerepük van továbbá az immunrendszer megfelelő működésében, ugyanis, ha nem termelődik elegendő mennyiségű epesav(i), akkor nem tudnak felszívódni a zsírban oldódó vitaminok (A-, E-, D- és K-vitaminok). A bélflóra egészséges állapotát is biztosítják az epesavak, azonban az egészséges szervezet keringésében minimális mennyiségben vannak jelen. A krónikus bélgyulladássoknál a klinikai medicina képviselői újabban hasznosnak találják a vér vas(i)-, cink-, D vitamin- és B12 vitamin tartalmát is. Az Alfa 1-antitripszin értéke a székletben a vékonybelekben található bélbolyhok iritálciójáról nyújt tájékoztatást. Ha bélbolyhok irritáltak, gyulladtak, kialakulhat a fokozott áteresztőképesség az úgynevezett lyukas bél szindróma. Ez azt jelenti, hogy a belekből az emésztetlen tápanyagok vagy akár allergének is felszívódhatnak közvetlenül véráramba vagy a nyirok erekbe. A meglehetősen elterjedt ételintolerancia gyakran okozza a bélbolyhok funkciózavarát. Ha a béltükrözés nem is mutat ki semmilyen kóros eltérést, de a panaszok (puffadás, görcs, hasmenés) és az alfa 1-antitripszin kóros értéke mutatkozik, az mindenképpen nyálkahártya-irritációt jelez. Épp emiatt ez az paraméter nagyon hasznos marker a panaszok okainak vizsgálatára.
A csomag tartalma:
- Teljes vérkép(i): Segít az esetleges gyulladások, fertőzések, vérszegénység vagy egyéb vérképzési problémák felismerésében, amelyek kapcsolódhatnak a bélproblémákhoz.
- Süllyedés(i): A CRP(i)-vel együtt a gyulladásos folyamatok jelei a szervezetben, így segíthetnek a bélgyulladás vagy egyéb gyulladásos állapotok (pl. IBD) felismerésében.
- CRP(i)
- Vércukor(i): Az emésztési problémák és a puffadás összefügghetnek a cukoranyagcserével, pl. ha valamilyen intolerancia vagy inzulinrezisztencia(i) áll fenn.
- Szérum vas(i), Transzferrin(i): Bélgyulladás vagy felszívódási zavar esetén gyakran fordul elő vashiány, tehát ez fontos paraméterek lehetnek.
- Koleszterin(i), Triglicerid(i), HDL, LDL: Az emésztőrendszer egészsége közvetlenül hat a lipid metabolizmusra, és bizonyos emésztési zavarok befolyásolhatják a vérzsírok szintjét.
- Húgysav(i): A bélflóra és a bélgyulladások is befolyásolhatják a húgysav(i) szintjét, és a magas húgysav(i) szint akár köszvényhez vezethet.
- Májfunkció: A máj állapota is fontos, mivel a bélproblémák hatással lehetnek a májra, és a májfunkciók kontrollálása alapvető a különböző anyagcsere problémák esetén.
- Amiláz(i), Lipáz: Az amiláz(i) és lipáz(i) a hasnyálmirigy funkcióját jelzi, és emésztési zavarok esetén hasnyálmirigy problémák is felmerülhetnek.
- B12 vitamin, Folsav(i): A bélflóra zavarai és a bélgyulladások csökkenthetik a B12-vitamin és a folsav(i) felszívódását, ami hosszú távon hiányt okozhat.
- Cink(i), D vitamin: A cink(i) és D-vitamin fontosak a bélműködéshez és a gyulladásos folyamatok szabályozásához, így érdemes ezeket is ellenőrizni.
- Transzglutamináz IgG(i) / IgA, EMA(i) IgA: Cöliákia vagy gluténintolerancia szűrésére alkalmazott vizsgálatok. Ha a beteg gluténérzékeny, az emésztési problémák és puffadás is gyakori tünetek lehetnek.
- ASCA IgG, IgA: A Crohn-betegség és egyéb autoimmun bélbetegségek szűrésére szolgálnak, tehát ezen tesztek segíthetnek a bélgyulladás okának meghatározásában.
- Epesav(i): Az epesavszintek segítségével a máj és az epetermelés működését lehet nyomon követni, ami szintén fontos a bélműködés szempontjából.
- Helicobacter pylori székletből (antigén teszt): A Helicobacter pylori fertőzés emésztési panaszokat, puffadást és gyomorfekélyt okozhat, így fontos annak kizárása. Az antigén teszt az éppen zajló folyamatot mutatja.
- Calprotectin székletből: A calprotectin(i) a bélgyulladás markere, és segít kizárni vagy megerősíteni a gyulladásos bélbetegségeket, mint az IBD.
Széklet alfa-1 antitripszin(i): Szintjének megemelkedése a székletben jelezheti, hogy a bélben fehérjevesztés történik. Ez a vizsgálat tehát hasznos lehet, ha a betegnek emésztési panaszai, puffadása, hasmenése, vagy székletváltozásai vannak, és felmerül a fehérjevesztés vagy gyulladásos bélbetegségek gyanúja. Ez a fehérjevesztés gyakran összefüggésbe hozható a következőkkel: A bél fehérjevesztésének kimutatásában. A gyulladásos bélbetegségek (IBD) diagnosztizálásában vagy nyomon követésében. A bélflóra egyensúlyának felmérésében.
Amennyiben hasmenéses panaszai vannak, melyek régóta fennállnak, megfontolandó a laktóz, azaz a tejcukor érzékenység genetikai vizsgálata. A teszt pozitív esetben adókedvezményre jogosít. A csomaghoz 12000 Ft kedvezményes áron tudjuk kínálni.
A csomaghoz bármely vitamin kérhető 15% kedvezménnyel! (az árlistában az aktuális kínálatot és az árakat is megtalálják)
Éhgyomri vérvétel
A vizsgálathoz 2 db (!!) székletminta szükséges patikai tartályban. A tartályt 1/2 részig töltsék meg!
Leletkiadás: 15-25 munkanap
Szakértői lelet kérhető: 6000 Ft + 5 munkanap (szakértői lelet esetén nem küldünk részeredményt)