Az utóbbi időszakban a hozzánk érkező betegek vizsgálati eredményeiben megdöbbenéssel tapasztaljuk, hogy az autoimmun betegségek rendkívül mód terjednek. Ugyan nem fertőző betegségről van szó, mégis egyre többen esnek áldozatul ismeretlen kórságoknak.
Előszóban fontos megjegyezni, hogy nincs általános, mindent eldöntő autoimmun betegségekre irányuló laborvizsgálat. Csak konkrét autoimmun betegségre jellemző autoimmun vizsgálatok vannak.
Ezer arca van, számos panaszban és tünetben nyilvánul meg, ugyanakkor sok esetben - főleg a kezdeti időszakban, nem specifikus megjelenési forma, valamint a bizonytalanság miatt (sok betegségnek hasonlóak a tünetei) nem gondolunk autoimmun eredetű betegségre.
Mikor kezdődik az autoimmun betegség?
- Nem akkor, amikor az első tünet megérkezik.
- Az Autoimmun státusz kialakulása és az első klinikai tünet megjelenése között 1-40 év is eltelhet.
-
Példaként az SM (sclerosis multiplex) első tünetének megjelenésekor, már számos korábban kialakult gócot láthatunk, és az anamnézisben is gyakran fellelhetők a korai átmeneti tünetek, aminek akkor még nem tulajdonítottaki jelentőséget.
Mi az az autoimmun státusz?
Ha egy specifikus antigén – baktérium, vírus, fehérje, aminosav, szövetdarab bejut a szervezetbe, az ellenük való védekezés során kialakulnak olyan Limfociták, amelyek erre a specifikus anyagra lesznek érzékenyek, és ellenük specifikus ellenanyagot is termelnek.
Ezt nevezzük Autoimmun státusznak, ami még nem jelent betegséget, viszont minden alkalommal, amikor véletlenül célszervbe tévednek, ott lokális gyulladást képesek létrehozni. Ha ez egy kevéssel sejtel történik csupán, még tünetet sem okoz. Sok sejt esetén a károsodás nagy, megjelennek a tünetek, megszületik a diagnózis. Ettől kezdve autoimmun betegségről beszélünk.
Mivel hozható összefüggésbe ez a rohamos növekedés?
- A környezeti tényezők, élelmezési technológia és technika is jelentősen átalakult.
- A primitív törzseknél nem fordulnak elő, viszont ha beköltöznek a városba modern körülmények közé, náluk is megjelenik.
- Selye arról ír, hogy amikor a Beduinok beköltöztek a városba megszaporodott közöttük a colitis ulcerosa.
- Amikor afrikaiak Svédországban telepedtek le, megjelent az Autizmus amit otthon nem is ismertek, ezért nyugati betegségnek nevezték el.
ALESSIO FASANO olasz gyermek és gasztroenterológus orvos és kutató úgy gondolja, hogy az autiImmunitás elindítója a mikrobiomot alkotó baktériumok egyensúlyának megbomlása, amelyik megnöveli a szívinfarktus, rák, stroke ,az Alzheimer,, Parkinson, diabetesz, depresszió, szorongás, memóriavesztés, és az Autoimmun betegségek előfordulását.
Az autoimmun betegségek lehetnek
- szisztémás ( lupus, Sjögren, reumatoid artritisz, kevert kötőszöveti betegség, foszfolipid szindróma, vaszkulitisz, myositis, scleroderma)
- szervspecifikus ( Hashimoto, diabétesz, Graves szindróma, gyulladásos bélbetegségek, autoimmun májgyulladás)
A szisztémás autoimmun betegség azt jelenti, hogy a szervezet egészét érinti, míg a szervspecifikus egy szervre irányul. Mindkét állapotnak megvannak a saját, vizsgálandó antitestjei.
Az autoimmun betegségekben közös, hogy sokáig lappangva maradhatnak, felismerésükre van, hogy évek vagy évtizedek múltán kerül sor. Nem csak genetikai faktorok, hanem környezeti hatások is szerepet játszanak abban, hogy a betegség előjöjjön, és sajnos sok esetben egy vírusfertőzés, vagy egy oltásra adott válaszként jelenik meg. Van, amit a terhesség hoz elő, s van amit egy daganatos megbetegedés. Sajnos arra nincs válasz, hogy mi indítja be az autoimmun folyamatot egy adott testben, ha az évekig szunyókált. Épp emiatt kellő figyelemmel kell legyünk testünk es egészségi állapotunk változásaiban, es szükség esetén kivizsgáltatni magunkat.
Tünetek, panaszok
- visszatérő fertőzések
- láz, hőemelkedés
- fájdalmas ízületi panaszok
- szem ill. szájszárazság
- szédülés, fejfájás (pl. vashiány, vérszegénység miatt)
- hasmenés
- makacs puffadás
- bőrpanaszok (foltok, kiütések, ekcéma)
- hajhullás (diffúz vagy foltos)
- hízás / fogyás
- általános rossz közérzet
- meddőségi zavarok
- menstruációs problémák
- fáradékonyság
Ezek megítélése szubjektív, de vannak olyan tünetek (betegségek) amiket visszavezetve végül autoimmunitás igazolódik. Pl. vetélés, trombózis, ér gyulladás, herpesz…stb)
A tünetek szerteágazóak, épp emiatt fokozott óvatossággal és körültekintéssel kell vizsgálódni. Egyik-másik panasz ill. tünet sok kórképbe beilleszthető, összetéveszthető.
Autoimmun betegség gyanúja esetén (mindaddig míg nem derül ki pontosan mit is keresünk) lehet végezni olyan laborvizsgálatokat, amik az összkép alapján felvethetik az autoimmun állapot lehetőséget. Tudást adunk a szakorvos részére, aki a laborlelet és a panaszok, fizikális vizsgálat ismeretében tudja a pácienst a megfelelő irányba terelni. Az autoimmun betegség lényege, hogy a szervezet önmaga ellen támad és a saját sejteit pusztítja.
Laborvizsgálatok
A vizsgálatokkal a lisztérzékenység, Crohn betegség, autoimmun eredetű ízületi gyulladások, autoimmun pajzsmirigy betegség, Sjögren szindróma, Addison betegség, Lupus, májbetegségek, antitestet termelő cukorbetegség, stb. A jelzett antitestek kimutatásával segítséggel legyünk a cukorbetegség (pancreas szigetsejt elleni antitest), lisztérzékenység (Endomysium elleni antitest és transzglutamináz) reumatoid artristisz (Reuma faktor, CCP, CRP, ANA) lupus (ANA), Crohn betegség (ASCA), vagy masszív gyulladás felismerésében. Egyik paraméter pozitív vagy negatív eredménye nem zárja ki és nem támasztja alá az adott betegséget, mert azokat komplexen, együtt más diagnosztikai eszközökkel, fizikális vizsgálattal szabad értékelni.
A jelzett laborvizsgálatokat abban az esetben érdemes egyben elvégeztetni, ha ismeretlen eredetű állapotról van szó. A laborvizsgálatok összetettsége sok kérdésre adhat választ. Nem biztos, hogy minden vizsgálatra szükség van, épp ezért javasolt előzőleg szakorvossal beszélni!
- Vérkép
- Süllyedés
- CRP
- Reuma faktor
- CCP
- ANA szűrés
- Anti-foszfolipid
- C1q antitest
- Mellékvese antitest
- Pancreas szigetsejt elleni antitest
- Endomysium elleni antitest
- Transzglutamináz elleni IgG és IgA
- ASCA IgG és IgA
- Lupus anticoaguláns
- Anti-TPO
- Anti-tireoglobulin
- Májfunkció ( GOT, GPT, GGT, ALP, LDH)
- Vesefunkció (Karbamid, kreatinin, eGFR)
- Összfehérje
- Albumin
- ELFO
- Vas
- Transzferrin
- Vizeletvizsgálat üledékkel
- ENA szűrés
- ANA Hep2
A laboreredmények értékelésénél meg tudjuk mondani, hogy azok összefüggnek-e, vagy felmerülhet-e gyanú autoimmun folyamatra, gyulladásra.