Giardia fertőzés, a pápaszemes szörnyeteg

A fertőzés kiváltó oka a Giardia lamblia (újabb nevén Giardia intestinalis) nevű egysejtű, amely jellemzően víz vagy szennyezett élelmiszer közvetítésével jut be az emberi szervezetbe.

A fő tünet a hasmenés, a puffadás, a hányinger és a hasi görcs. A híg széklet mindig nagy mennyiségű, ha pedig az állapot tartós, akkor a gyerekek a fejlődésben is elmaradhatnak, felszívódási zavarok, hiányállapotok tünetei is jelentkezhetnek náluk. Gyakori a bélgázosság, a bűzös székletürítés és a hőemelkedés is. A gyerekeknél a tünetek sokkal nagyobb eséllyel jelennek meg, míg a felnőttek sokszor panaszmentesek. Esetükben gyakran csak felszívódási zavar jelzi a problémát.

 
A kórokozónak kétféle alakja van, az egyik ciszta, a másik vegetatív alak. Az előbbi ellenálló, a széklettel ürül, onnan kerül be a vizekbe. Terjed emberről emberre is, szexuális együttlét során is átadható. Maga a kórokozó a vékonybél felső szakaszán tapad meg, ott megtelepszik, majd a tápanyagokat elszívja a fertőzött elől.

Tudjuk azt is, hogy a gyerekközösségek és az otthonok mindenképpen nagyobb rizikót jelentenek, ezeken a helyeken nagyobb az esély a fertőződésre. Nem tudni ennek okát, de a férfiak valamiért gyakrabban lesznek érintettek, mint a nők. A betegség minden korosztályt érinthet, de a fél évnél fiatalabb csecsemőknél mindenképp ritkább, ami összefüggésben áll a szoptatással. Ismert az is, hogy a kisdedek fogékonyabbak a giardiasisra, mint a felnőttek.

A panaszok egy része pár nap alatt kezelés nélkül, magától is megszűnik, az egysejtű kiürül a szervezetből. Viszont az érintettek másik része krónikus hordozóvá válik, vékonybelében pedig hosszabb ideig, akár évekig is megtapad a kórokozó. A fertőzés után immunitás nem marad vissza, tehát az érintettek a későbbiekben bármikor visszafertőződhetnek.

A fertőzésnek a hasmenésből a felszívódási zavarokból adódóan lehetnek szövődményei. Ez lehet fehérjehiány, tápanyaghiány, ebből következően gyerekeknél növekedéselmaradás.

A megelőzés a higiéniás szabályok betartása és az rendszeres kézmosás segít, ami mellett fontos a tiszta ivóvíz elérhetősége is.