Fokozott vérrögképződés kivizsgálása
A csomag tartalma:
- V. Faktor Leiden mutáció(i)
- MTHFR(i) C677t mutáció
- II. Faktor G20210A mutáció
- D dimer
- Fibrinogén(i)
- APTI(i)
- INR
- Vérkép
A vérlemezkék képesek összetapadni, így alvadt vérrögöket létrehozni, így elzárják a vér útját és megelőzik, hogy túlságosan sok vért veszítsünk. A vérlemezkék általában akkor lépnek "működésbe", amikor megsérülünk, például megvágjuk magunkat. Előfordulhat azonban, hogy a vérlemezkék anélkül alkotnak vérrögöket a vérerek belsejében, hogy ezt sérülés indokolttá tenné. Ez igen veszélyes lehet, hiszen a vérrögök ebben az esetben a normális vérkeringést akadályozzák, sőt akár el is zárhatják a vér útját. Ha pedig a vér nem jut el a sejtekig, azok akár visszafordíthatatlanul károsodhatnak is. Még nagyobb veszélyt jelenthet az, ha a vérrögök "leválnak" a keletkezési helyükről, mert a testünket behálózó vérereken keresztül eljuthatnak az agyba, a szívbe vagy akár a tüdőbe is, ez pedig akár életveszélyes problémákat is előidézhet. Trombózis a vér alvadási zavara következtében alakulhat ki. Ilyen esetben az erekben, leggyakrabban a vénákban vérrög (trombus) képződik, ami részben vagy egészében elzárhatja a vér útját.
- fokozott véralvadás - eredménye a trombózis, embólia kialakulása
A fokozott véralvadás esetén a vér akkor is megalvad, amikor annak nem kellene. A véralvadás a véráram útjában - az erekben vagy a szívben - történik, ezzel a vér áramlását akadályozó, a vér útját elálló trombózis - vérrögdugó - alakul ki. A trombusból leszakadó apró vérrögök az érpálya más helyein beszorulnak a kisebb átmérőjű erekbe, ezzel embóliát eredményezve.
Trombózis leggyakrabban az alábbi helyeken alakul ki:
- alsó végtag mély vénái
- alsó végtag felületes vénái
- szív koszorú erei
- szív bal pitvara
- szemfenék
- méh erei
A leszakadó vérrögök embóliát okozhatnak:
- tüdőben
- agyban (iszkémiás stroke - szélütés)
Trombózis fajtái:
- mélyvénás trombózis
- artériás trombózis
Trombózis kialakulásának okai:
A vér alvadási képessége az egyik legfinomabban szabályzott rendszere az emberi szervezetnek. Egyszerre kell biztosítania, hogy sérülés eseén azonnal megalvadva "dugót" képezzen a vérzés ellen, és hogy az erekben a vér "dugómentesen" áramolhasson.
Trombózis jelei:
- a láb dagadása – ödémásodása
- láb melegsége
- livid elszíneződés (kékes vörös színű ami nyomásra elhalványul)
- fájdalmas végtag az erek környékén
- előfordulhat izomláz-szerű érzés
- (sőt, létezik úgynevezett néma trombózis is, amikor már csak a bekövetkező tüdőembólia jelzi a problémát).
Lelet: 15-22 munkanap
Nem szükséges éhgyomor