Anyagcsere zavar / Metabolikus szindróma
A metabolikus szindróma egy összetett egészségi állapot, amely több, egymással összefüggő kockázati tényező együttes jelenlétével jellemezhető. Ezek a tényezők növelik a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Fontos továbbá, hogy itt fokozottan érvényesül az elv, miszerint véleményt alkotni egy kapott eredményről csakis a páciens kórelőzménye, panaszai, eddigi kezelései alapján lehet, ezért a laboratóriumban ilyen irányú szakvéleményt nem tudunk adni. Az életmódbeli változtatások és a szükséges orvosi kezelések kombinációja segíthet a metabolikus szindróma kezelésében és megelőzésében, javítva az általános egészségi állapotot és életminőséget.
Metabolikus szindróma bővebben
A csomag tartalma
- Éhgyomri vércukor(i)
- Éhgyomri inzulin(i)
- HOMA index
- HgbA1
- Koleszterin(i)
- Triglicerid(i)
- HDL koleszterin(i)
- LDL koleszterin(i)
- CRP(i)
- Teljes vérkép(i)
- Májfunkció (GOT(i),GPT(i),GGT(i),AP(i), Bilirubin(i))
- Vesefunkció(i) (karbamid(i), kreatinin(i), eGFR(i))
- Amiláz(i)
- Lipáz(i)
- Húgysav(i)
- Adiponektin(i)
- Leptin(i)
- Kortizol(i)
- Vizeletvizsgálat üledékkel
Az adiponektin(i) szint egyszerűen, mellékhatásmentesen, egy vérvételből meghatározható. Amennyiben kiderül az alacsonyabb szint, hasznos segítséget nyújt a PCOS, cukorbetegség, inzulinrezisztencia(i), sőt, a metabolikus anyagcsere szindróma diagnózisának felállításában.
Leptin(i): egy hormon, amelyet elsősorban a zsírsejtek termelnek, és fontos szerepet játszik az energiaegyensúly és az étvágy szabályozásában. A leptin(i) fokozza az anyagcserét, ami növeli a zsírégetést és csökkenti a zsírlerakódást. Inzulinérzékenység: a leptin(i) javíthatja az inzulinérzékenységet, segítve a glükóz hatékonyabb felhasználását és tárolását.
Az éhomi vércukorszint és éhomi inzulinszint értékéből számítják az adiponektin(i) indexet (ADI). A teszt alkalmas a szénhidrát anyagcserezavar betegségek, IR, PCOS, illetve a cukorbetegség gyanúja esetén is, befolyásolja ugyanis a szervezet válaszát az inzulinra.
Nem mindegy, hogy magasabb vagy alacsonyabb a kapott érték: a magasabb szint egy védőfaktor lehet a zsigeri zsírszövet felszaporodásának megakadályozásában, a kövérségi állapot kialakulásában. Gyulladáscsökkentő, zsírégető, anyagcsere-fokozó hatása van. Amennyiben alacsonyabb a vérben az adiponektin(i) szint, könnyebben felborul az anyagcsere-háztartás, könnyebben kialakul az elhízás, mert növekszik a zsigeri zsírszövet, lassul a zsírégetés, és sajnos egyebek mellett a diabétesz kockázata is növekvő tendenciát mutat ilyenkor, könnyebben alakul ki hormon egyensúlytalanság. A nem megfelelő értéknél az esetleges kezelésről, gyógyszeres terápiáról mindenképpen endokrinológus szakorvosával beszéljen
A vizsgálat a reggeli órákban történik, érkezzen éhgyomorra! A szokásos gyógyszereket be lehet szednie.
Lelet: 5-25 munkanap - az Adiponektin(i) és Leptin(i) hosszú vállalási határidejű vizsgálat
Szakértői vélemény nem kérhető.