Hormontermelő daganatok
A neuroendokrin daganatok a hormontermelő sejtekből származó ritka, lassan növekvő daganatok csoportja. Ezek a sejtek a neuroendokrin rendszer részét képezik, amely az idegrendszer és az endokrin (hormontermelő) rendszer közötti kapcsolatot biztosítja. Neuroendokrin sejtek számos szervben megtalálhatók, beleértve a hasnyálmirigyet, a tüdőt, a gyomrot, a beleket és a mellékveséket. A vizsgálatok egy része igen speciális és állami intézményekben nehezen, vagy sehogy nem érhetőek el.
Tünetek:
- Szédülés
- Remegés
- Izzadás
- Gyengeség
- Hasmenés
- Hasi fájdalom
- Fokozott gyomorsavtermelés
- Kipirulás
A csomag tartalma:
1. Chromogranin A: Ez egy fontos biomarker, különösen neuroendokrin daganatok esetén. Magas szintje emelkedhet hormontermelő daganatok, például pheochromocytoma vagy neuroendokrin daganatok jelenlétében.
2. Gasztrin: A gasztrin hormon szintjének emelkedése a gastrinomákra utalhat, amelyek a gyomorsav túltermelését okozhatják.
3. ACTH (adrenokortikotrop hormon): Az ACTH szint mérésére akkor van szükség, ha Cushing-szindróma gyanúja merül fel, amelyet általában az agyalapi mirigyben lévő daganat (adenoma) okoz.
4. Szerotonin: A szerotonin szintje is megnövekedhet, ha karcinoid daganatról van szó, ami egyfajta neuroendokrin daganat.
5. CT-pro ADH (antidiuretikus hormon): Ez a vizsgálat az ADH szint mérésére szolgál, amelynek emelkedése a hypothalamus vagy az agyalapi mirigy daganataira utalhat.
6. Ozmolalitás: A magas ozmolalitás mérésére is szükség lehet, ha a beteg vízháztartási zavarokat, például hiponatrémiát szenved, ami hormontermelő daganatok esetén előfordulhat.
7. Parathormon (PTH): PTH emelkedés a mellékpajzsmirigy daganataira utalhat, például a hiperparatiroidizmusra.
8. Tireoglobulin: A tireoglobulin szintje a pajzsmirigyrák monitorozására és a tiroidektómia utáni recidíva szűrésére hasznos.
9. Teljes vérkép (daganat miatt kialakult anémia gyanúja esetén)
10. Májenzimek (májmetasztázisok gyanúja esetén)
11. Vesefunkció (vesemetasztázisok gyanúja esetén)
12. Kortizol: a mellékvesekéreg termeli, és számos fiziológiai folyamatban szerepet játszik, beleértve a stresszválaszokat, a gyulladások szabályozását és az anyagcserét. A kortizolszint mérése akkor indokolt, ha hormontermelő daganatra gyanakszunk, például Cushing-szindróma vagy adrenokortikális daganat esetén.
Előkészület FONTOS!
Az ADH miatt a vérvételt megelőzően 8 órás szomjazás szükséges.
A vérvételt megelőzően 12 órán át koplalnia szükséges és ne igyon alkoholt a mintavételt megelőzően 24 órán keresztül. A kifejezett cirkadián fluktuációk miatt párhuzamosan kell meghatározni a szérum ozmolalitását. Kávét, teát és nikotint nem szabad vérvétel előtt fogyasztani. Ha lehetséges, a gyógyszeres kezelést 48 órával korábban abba kell hagyni.Az orvos kérheti bizonyos gyomorra ható gyógyszerek szedésének mellőzését néhány napig a vizsgálat előtt. A gasztrinszintet növelő gyógyszerek közé tartoznak a savlekötők, a H2-blokkoló szerek (mint például a cimetidin) és a protonpumpa-gátlók (mint például az omeprazol). Ezek megakadályozzák a normális negatív visszacsatolást, amely által a savasság gátolja a gasztrin termelést.
Éhgyomri vérvétel
Lelet: 20-25 munkanap
Szakértői lelet nem kérhető