Gyomorfekély, savtúltengés
A gasztrin(i) szintjét akkor szokták mérni, amikor már sajnos elég nagy a baj. Amikor a túlzott savtúltengés miatt már gyomorfekély alakult ki, de a hagyományos gyógymódokra sem reagál a szervezet, vagyis nem akarnak a gyomorban lévő hegek, sebek, fekélyek begyógyulni, vagy gyakran visszatérnek, mindez pedig hasmenéssel, fogyással társul. Bővebben itt olvashatnak
A gyomor-bélrendszeri fekélyképződéssel járó megbetegedés a Zollinger-ellison szindróma, amelynek oka az emésztőrendszerben kialakult gasztrint termelő tumor, a gasztrinóma. Zollinger-Ellison-szindrómában a hasnyálmirigyben és/vagy a gyomor-bél traktusban daganatok képződnek, melyek gasztrint termelnek. Ezért ezeket a daganatokat gasztrinómáknak is nevezik. Ezek a neuroendokrin tumorok kialakulhatnak önmagukban, de többedmagukkal is. A gasztrinómák az esetek valamivel több, mint felében rosszindulatúak, és áttéteket képeznek a nyirokcsomókban vagy a májban.A Zollinger-Ellison-szindróma erős hasfájást okoz, melynek nincs tipikus lokalizációja. A betegek sokszor küzdenek refluxszal, amely a gyomortartalom nyelőcsőbe való visszaáramlása. Reflux-betegségben savas felböfögés is jelentkezhet. A gyomorsav hatására az érintett nyálkahártyák begyulladhatnak. A reflux egyik gyakori szövődménye a gégegyulladás is. A páciensek felénél hasmenés is jelentkezik. Ennek következménye a nagyarányú elektrolit- és vitaminveszteség. Néhány betegnél véres hányás is előfordulhat. A gyomornedv túltermelése miatt a lipáz(i) enzim inaktiválódik. Mivel ez az enzim elengedhetetlen a zsírok emésztéséhez, a zsírok már nem tudnak felszívódni a vékonybélből, így eljutnak a vastagbélbe, aminek következtében a széklet megváltozik, zsírossá válik. Ritka esetben a mellékpajzsmirigy hormonjának túltermelődése is előfordul, melynek következményeként a vér kalciumszintjének szabályozása zavart szenved. (webbeteg)
A csomag tartalma:
- Teljes vérkép(i)
- CRP(i)
- Helicobakter pylori(i) szűrés
- Májenzimek (GOT(i),GPT(i),GGT(i),Alkalikus foszfatáz(i), Bilirubin(i))
- Kálium(i)
- Nátrium(i)
- Kálcium(i)
- Magnézium(i)
- Vas(i)
- Transzferrin(i)
- Ferritin(i)
- Amiláz(i)
- Lipáz(i)
- Összfehérje(i)
- CA 19-9(i)
- CEA(i)
- CA 72-4(i)
- Gasztrin(i)
- Székletvér(i)
A vérvételt megelőzően 12 órán át koplalnia szükséges és ne igyon alkoholt a mintavételt megelőzően 24 órán keresztül. Az orvos kérheti bizonyos gyomorra ható gyógyszerek szedésének mellőzését néhány napig a vizsgálat előtt. A gasztrinszintet növelő gyógyszerek közé tartoznak a savlekötők, a H2-blokkoló szerek (mint például a cimetidin) és a protonpumpa-gátlók (mint például az omeprazol). Ezek megakadályozzák a normális negatív visszacsatolást, amely által a savasság gátolja a gasztrin(i) termelést.
15% kedvezménnyel kérhető árlista szerint
- Calprotectin
- M2-PK(i) vizsgálat is kérhető székletből. (ebben az esetben 2 db patikai tartályban kapható mintát kell hozni) (15 munkanap)
- Gasztropanel II.(i) (Pepszinogén I, Pepszinogén II, Helicobacter pylori IgG, Gasztrin(i)-17) a vérvétel előtt 2 héttel a gyomorsav-termelést gátló gyógyszer szedését fel kell függeszteni!
Savkötő gyógyszert a vizsgálat előtt 1 nappal nem szabad használni! (15-20 munkanap)
Éhgyomri vérvétel
Szakértői lelet nem kérhető.
Lelet: 5-8 nap +gasztrin(i) ~ 1 hónap