Áteresztő vagy lyukas bél
A nyálkahártya védelmi rendszere.
A defenzinek antibiotikus hatású fehérjék, amelyek különféle mikroorganizmusok (gombák, baktériumok és néhány vírus) ellen védik a bélrendszert. Ezek az anyagok a veleszületett immunrendszer részei. A nyálkahártya többi védelmi rendszerével együttműködve a defenzinek az első védelmi vonalat alkotják. A szekretorikus immunglobulin-A (sIgA) a nyálkahártya felületén és az azt alkotó sejtek közötti állományban fejti ki hatását. A behatoló baktériumokhoz vagy vírusokhoz kötődik, így azok a széklettel együtt kiürülnek. Ha a székletben megemelkedett értéket mérnek, az nyálkahártya-gyulladást jelez, az alacsony érték pedig súlyos gyulladás miatti globulinhiányt jelent, vagy alapvetően antitesthiány áll fenn. Mind a béta defenzin(i), mind a szekretorikus IgA(i) vizsgálatával a közelgő gyulladásos epizódot nagyon korai stádiumban fel lehet ismerni. Az emésztés szabályozásában és a nyálkahártyák állapotának fenntartásában főképp a bélflóra játszik döntő szerepet. Amennyiben ezek az értékek megemelkednek a székletben, úgy a nyálkahártya fokozott áteresztőképességéről beszélünk, valamint Crohn betegségben a közelgő shubra figyelmeztet. Az alfa 1-antitripszin értéke a székletben a vékonybelekben található bélbolyhok irritációjáról tájékoztat. Ha a bélbolyhok irritáltak, kissé gyulladtak, kialakul a fokozott áteresztőképesség (lyukas bél szindróma az angol leaky gut syndrome fordításaként), ami azt jelenti, hogy a belekből az emésztetlen tápanyagok vagy akár allergének is felszívódhatnak közvetlenül a véráramba vagy a nyirokerekbe. A ma meglehetősen elterjedt élelmiszer-intolerancia (tejcukor, glutén) gyakran okozza a bélbolyhok e funkciózavarát. Még ha a béltükrözés nem is mutat ki semmilyen kóros eltérést, általában egyes panaszok (égés, élelmiszerintolerancia, híg széklet) és az alfa 1-antitripszin kóros értéke nyálkahártya-irritációt jelez, ezért az említett paraméterek nagyon hasznosak lehetnek. Számos ok válthat ki lyukas bél szindrómát, főképp azok, amelyek a bélnyálkahártya energiaellátásának romlásával járnak: például ha valaki sokáig ágyban fekvő beteg, továbbá a műtétek, az alkohol és nikotinfüggőség, a lelki terhelés, a nehézfémek (higany(i), ólom(i), arzén(i), kadmium) és más mérgező anyagok. Általában egyszerre több kóroki tényező áll fenn, amelyek részben erősítik egymást. A gyors, kapkodó evés, az elégtelen rágás, az egyoldalú táplálkozás, illetve a túl nagy ételadagok szintén kialakíthatják a lyukas bél szindrómát. A zonulin(i) a vékonybélben szabályozza a nyálkahártya sejtjei között fennálló fehérjehidak működését. Lyukas bél szindróma esetén ez az anyag fokozott mennyiségben kimutatható a székletben.
- Béta defenzin(i) székletből
- Széklet szekretoros IgA(i)
- Széklet emésztettség
- Calprotectin(i) mennyiségi
- Széklet alfa-1 antitripszin(i)
A zonulin(i) egy fehérje, ami a bélhámsejtekből szabadul fel, és azok (vagyis a golyócskák) között rést nyit. A megnövekedett zonulin(i) mennyiség és a lyukas bél szindróma fő kiváltó okai.
- A vizsgálathoz 3 tartályban szükséges mintát hozni, kizárólag patikai tartályban.
- A nevet és születési dátumot rá kell írni.
- A vizsgálatokhoz friss minta szükséges.
- Diétázni nem szükséges.
- Amennyiben aznap nem sikerül a mintát leadni a laborba, akkor a 3-ból 2 db-ot LE KELL FAGYASZTANI. A másikat pedig hűtőben 4 fokon.
- A széklet ne érintkezzen vizelettel vagy vízzel.