Hüvelyi baktériumflóra egyensúlyának zavara
A bakteriális vaginózis a hüvelyflóra egyensúlyának felborulása miatt alakul ki, amikor a normál környezetet fenntartó Lactobacillus baktériumok száma csökken, és helyüket más, potenciálisan kóros baktériumok veszik át. A BV nem klasszikus fertőzés, hanem inkább egy diszbiózis, vagyis a hüvelyi baktériumközösség megváltozása. A vizsgálat PCR módszerrel készül.
Az alábbi baktériumok fontos szerepet töltenek be a hüvely mikrobiális környezetében:
• Gardnerella vaginalis: Az egyik leggyakoribb baktérium, amely bakteriális vaginózissal (BV) társul. Normál esetben kis mennyiségben is jelen lehet, de túlszaporodása kellemetlen szagú folyást és pH-emelkedést okozhat.
• Atopobium vaginae: ( Fannyhessea) Gyakran Gardnerella vaginalisszal együtt fordul elő a BV-ben, és szerepet játszhat a visszatérő hüvelyi fertőzésekben. Antibiotikum-rezisztenciája miatt a kezelése kihívást jelenthet.
• Lactobacillus spp.: Az egészséges hüvelyflóra domináns baktériumai, amelyek tejsavat termelve segítik a hüvely savas pH-jának fenntartását, így megakadályozzák a kórokozók elszaporodását. (Lactobacillus crispatus, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus jensei)
• Mobiluncus spp.Anaerob baktériumok, amelyek gyakran bakteriális vaginózissal társulnak, és szintén hozzájárulhatnak a hüvelyi mikrobiális egyensúly felborulásához. ( Mobinculus mulieris, Mobinculus curtisii)
• Bacteroides fragilis: Normál bélflóra tagja, de hüvelyi jelenléte fertőzésekhez és gyulladásos állapotokhoz vezethet, különösen BV esetén.
• Megasphaera 1. típus: Anaerob baktérium, amely BV-ben gyakran kimutatható, és szerepe lehet a hüvelyi diszbiózis kialakulásában.
• BVAB2: Egyike a bakteriális vaginózisra jellemző anaerob baktériumoknak, amely szintén hozzájárulhat a hüvelyi mikrobiom egyensúlyának felborulásához.
A bakteriális vaginózis tünetei
• Jellegzetes, kellemetlen, “halra emlékeztető” szag– A BV egyik fő ismertetőjele, amit az aminok felszabadulása okoz, különösen szexuális együttlét vagy menstruáció után.
• Szürkésfehér, homogén hüvelyi folyás – Nem darabos vagy túrós (mint a gombás fertőzésnél), hanem hígabb, egységes állagú.
• Hüvelyi irritáció, diszkomfort érzés – Nem minden esetben jelentkezik, de egyes nők égő, viszkető érzést tapasztalhatnak.
• Hüvelyi pH emelkedése – A normál hüvelyi pH 3,8-4,5 között van, BV esetén ez 5 fölé emelkedik, ami kedvez a kóros baktériumok elszaporodásának.
• Néha teljesen tünetmentes – A nők egy része nem érez semmilyen panaszt, mégis hordozza a kóros baktériumokat.
A vizsgálat nők számára önmintavételi eszközzel történik, mely egyszerű és fájdalommentes. Erről tájékoztatót a laborba érkezéskor adunk.
Olvasson bővebben a témáról, katt ide! A kórokozókról is bővebb leírást adunk a linkre kattintva!
Előkészület: mintavétel előtt ellenjavallott mindenféle gyógyszerkészítmény használata a nemi szervek környékén, ahogy legalább 1 hétig az antibiotikumok, gombaölő szerek szedése is. A mintavételt a menstruáció alatt nem ajánlott elvégezni, illetve a nemi aktus a szűrést megelőző 3 napban kerülendő
Lelet: 5-7 munkanap