Új biomarker a tüdőbetegségekre

A KL-6 (Krebs von den Lungen-6) egy olyan biomarker, amelyet a szérumban mérnek és elsősorban különféle intersticiális tüdőbetegségek (ILD, interstitial lung disease) diagnosztikájában és monitorozásában használják. A KL-6 egy glikoprotein, amelyet a tüdő hámsejtjei termelnek, különösen sérülés vagy gyulladás esetén, így ennek emelkedett szintje jelezheti a tüdőszövet károsodását vagy gyulladását.

Mire használják a KL-6 markert?

    1.    Diagnózis:

    •    A KL-6 szint mérése segíthet az intersticiális tüdőbetegségek felismerésében, különösen a fibrotikus folyamatokkal járó betegségeknél, mint például az idiopátiás tüdőfibrózis (IPF) vagy szisztémás autoimmun betegségekhez társuló tüdőérintettségek.

    •    Más betegségektől (például fertőzésektől) való megkülönböztetésében is hasznos lehet, mivel a KL-6 szint emelkedése specifikusabb a tüdő intersticiális elváltozásaira.

    2.    Betegség aktivitásának és progressziójának monitorozása:

    •    A KL-6 szint nyomon követése segíthet felmérni a betegség progresszióját, és az emelkedett KL-6 értékek súlyosabb tüdőérintettségre utalhatnak.

    •    A terápia hatékonyságát is monitorozzák a KL-6 értékek változásain keresztül: ha a kezelés hatásos, a KL-6 szint általában csökken.

    3.    Prognózis:

    •    Az emelkedett KL-6 szint gyakran összefügg a rosszabb prognózissal, mert a magas értékek a kiterjedt tüdőkárosodásra és a betegség gyorsabb romlására utalhatnak.

 

Hogyan mérjük a KL-6 szintet?

A KL-6 szint mérését vérszérumból végezzük, általában enzimhez kötött immunoszorbens assay (ELISA) módszerrel.

 

A KL-6 szint jelentősége és korlátai

A KL-6 jó érzékenységet és specificitást mutat az intersticiális tüdőbetegségek esetében, de nem abszolút diagnosztikus marker. Emelkedése egyéb betegségek, például tüdőrák, tüdőgyulladás vagy sarcoidosis esetén is előfordulhat, így önmagában nem elegendő a diagnózis felállításához. Gyakran más vizsgálatokkal, például képalkotással (HRCT) és légzésfunkciós tesztekkel együtt használják a pontosabb eredmények érdekében.

 

Főbb felhasználási területei:

    1.    Intersticiális tüdőbetegségek diagnosztikája és monitorozása: A KL-6 szintje gyakran megemelkedik tüdőfibrózis, például idiopátiás tüdőfibrózis (IPF) esetén.

    2.    Klinikai jelentősége: A KL-6 markert gyakran használják a betegség progressziójának követésére és a terápia hatékonyságának megítélésére. Magas szintje a betegség súlyosbodását jelezheti.

    3.    Tüdőgyulladás esetén is kimutatható: COVID-19 fertőzések során is találtak összefüggést a magas KL-6 szint és a tüdőkárosodás között.

 

A KL-6 emelkedése más állapotokban is előfordulhat, például szarkoidózisban, tüdőrákban és egyéb légzőszervi betegségekben, ezért fontos más diagnosztikai módszerekkel együtt értékelni.